08.02.2006
Vlády starých členských zemí musí do konce dubna rozhodnout o prodloužení, odstranění nebo zmírnění restrikcí vůči nováčkům. Postoje jednotlivých vlád jsou různé.
Evropská komise ve středu schválila zprávu českého eurokomisaře Vladimíra Špidly, která hodnotí důsledky otevření pracovních trhů starých zemí EU pro unijní nováčky a která původním zemí doporučuje odstranění restrikcí.
Takový zájem tento týden projevily vlády Portugalska a Španělska. Vyplývá to z informací mluvčích jejich stálých zastoupení v Bruselu. Nejedná se ovšem o formální rozhodnutí. Podobně se vyvíjí debata ve Finsku, kde vláda sice naráží na jisté výhrady některých odborových organizací, ale celkově sleduje cíl otevřít finský trh od 1. května.
Portugalská mluvčí Maria Fonseková potvrdila úterní prohlášení vlády, že má „jasně v úmyslu“ odstranit od 1. května bariéry omezující pohyb pracovníků z nových států. Španělský mluvčí Augustin Machío citoval ministra hospodářství Pedra Solbese, podle něhož vláda podporuje ukončení restrikcí proti novým členům EU. „Vždycky jsme byli pro to, aby byly co nejkratší. Myslí si to všichni členové vlády,“ řekl mluvčí.
Naopak jasné je, že Rakousko i Německo restrikce prodlouží. Podle německého diplomatického zdroje v Bruselu dnešní zpráva Evropské komise vyvolá v zemi zřejmě polemiku, protože se jí bohatě věnují všechna média. Na vládní úrovni však se však o ničem debatovat nebude. „Pokračování přechodného období je zakotveno v koaliční smlouvě, tečka,“ uvedl.
Ostatní staré členské státy se zatím nevyslovily a míní o věci debatovat na jaře. Podle nizozemského zdroje se vláda, odbory i zaměstnavatelé přiklánějí k otevření pracovního trhu, hodně však záleží na náladě veřejnosti. Dánský mluvčí Lars Peter Levy sdělil, že vláda nechala vypracovat studii o pohybu osob ze střední Evropy od roku 2004, na jejímž základě povede v březnu diskuse s odbory a zaměstnavateli. Podobný postup zvolila Belgie.
Francie podle mluvčího Nicolase de la Grandvilla „vede debatu“ a „vyhodnocuje situaci“, také s přihlédnutím k dnešní analýze EK. Italský mluvčí potvrdil, že ani v Římě není definitivně jasno a bude se dál jednat; neví se, zda se vláda rozhodne ještě do dubnových voleb, nebo to nechá na té příští.