09.03.2006
Polsko-německé vztahy, klíčové pro spolupráci ve střední Evropě a v devadesátých letech pilíř evropského sjednocování, v poslední době procházely obdobím napětí a útlumu.
Až na svoji šestou zahraniční návštěvu po dvou měsících v úřadu se polský prezident Lech Kaczynski včera vypravil do Berlína. Polsko-německé vztahy, klíčové pro spolupráci ve střední Evropě a v devadesátých letech pilíř evropského sjednocování, v poslední době procházely obdobím napětí a útlumu. Problémy jako energetická spolupráce nebo vztah k minulosti zůstávaly nevyřešeny.
Kaczynski a německá kancléřka Angela Merkelová včera uvedli, že tento stav chtějí změnit. „Němci a Poláci potřebují dobré vztahy a otevřený rozhovor,“ řekli oba na začátku Kaczynského dvoudenní návštěvy Berlína. Detailům se však vyhnuli, stejně jako později Kaczynski po setkání se spolkovým prezidentem Horstem Köhlerem.
Německá politika v podstatě čekala, s čím polský prezident přijede. Poté co německá kancléřka Angela Merkelová udělala vůči Varšavě několik vstřícních gest, polská vláda neodpovídala.
Tři problémy
Naopak, synonymem dobré spolupráce Poláků a Němců je ekonomika a obchodní výměna. Německo je největším obchodním partnerem Poláků, míří tam třeba třetina polského exportu. Kaczynski chtěl v Berlíně jednat hlavně o energetické bezpečnosti Evropy, protože Poláci jsou zásadně proti plánovanému projektu rusko-německého plynovodu Baltským mořem.
Merkelová, která spolu s francouzským prezidentem Jacquesem Chirakem chce oživit projekt evropské ústavy, s Kaczynským zase nadnesla téma budoucnosti Evropské unie. Polský prezident proslul svým euroskepticizmem a nepodporuje ani ústavu, ani přijetí společné měny euro ve své zemi.
Spor o historii
Steinbachová, poslankyně CDU, přitom nemá silnou pozici v současné vládní koalici. Kancléřka Merkelová centrum přímo neodmítla, před loňskými volbami na něj dokonce slibovala peníze, ale ministr kultury spolkové vlády Bernd Neumann, také z CDU, odmítl na zřízení centra dát peníze. Projekt je tak zatím odložen.
Němci přitom od Kaczynského při návštěvě spíše čekali, jak řekl Kai-Olaf Lang, „prolomení ledů“. Angela Merkelová udělala zásadní vstřícné gesto vůči Polsku například na summitu EU. Vzdala se sta miliónů eur, který rozpočet EU navrhoval pro bývalou NDR, ve prospěch nejchůdších krajů unie ve východním Polsku.
Dnes má polský prezident přednést zásadní projev o evropské solidaritě na berlínské Humboldtově univerzitě. Němečtí analytici čekají, zda v něm potvrdí rozšířený obraz tvrdého a ideologického politika, který není schopen evropského nadhledu. V tomto ohledu je pro německé analytiky Kaczynski naprostým protipólem svého předchůdce, levicového prezidenta Alexandra Kwa¶niewského. Proti Kaczynskému chtějí během projevu protestovat homosexuálové, neboť ve funkci starosty Varšavy zakázal pochod gayů a lesbiček. To také přispělo k nelichotivému obrazu zarytého konzervativce Lecha Kaczynského, jenž se v Německu a na Západě vytvořil.