05.04.2006
Česko se ocitlo na evropském seznamu sedmnácti energetických hříšníků. Pokud neodstraní chyby, dostane pokutu .
Brusel hrozí Praze kvůli plynu
Evropská komise se včera rozhodla k ráznému kroku: aby zajistila Evropanům právo vybrat si příští rok mezi konkurenčními dodavateli plynu a elektřiny, rozeslala varovné dopisy 17 z 25 členských států unie včetně Česka. V nich oznamuje, že s nimi zahajuje řízení kvůli nedokonalým energetickým zákonům. Pokud nezmění státy chování, čeká je soud a velká pokuta.
Česká republika dostala od komise hned několik důtek. Ty zatím ještě nedoputovaly k českým úřadům, proto je odmítají komentovat. Podle informací HN se týkají jak plynu, tak elektřiny a jde o směs vážných výtek a administrativních malicherností.
Nejvážnější je situace v plynárenství: komise vyčítá Česku, že pro konkurenty dominantního Transgasu je těžké dopravit plyn k zákazníkům. Transgas totiž ovládá jak většinu rour, tak i zásobníky, kde se plyn skladuje, a podmínky pro jejich používání ostatními jsou nejasné. Nemůžeme používat zásobníky, nedostaneme se k zákazníkovi, stěžuje si Vladimír Jermakov z firmy Vemex, která chce v Česku prodávat ruský plyn levněji než Transgas.
Komise také vytýká Česku dlouhodobé historické kontrakty, které zvýhodňují část podniků. Patrně jde opět o Transgas, který má uzavřeny dlouhodobé smlouvy na dodávky plynu z Ruska. A do třetice prý není dostatečně oddělena doprava plynu od jeho prodeje.
Evropská komise také tvrdí, že Česká republika neoznámila do Bruselu, jak vyřešila závazky plynoucí z takzvané veřejné služby. Například to, jak je zařízeno, že v případě krachu jednoho dodavatele plynu či elektřiny převezme zásobování jeho zákazníků v domácnostech jiná firma.
Podobně prý Češi zapomněli unijnímu ústředí říct, jak zvyšují podíl výroby elektrické energie z obnovitelných zdrojů (například větrných elektráren). Nevím, že by to v Bruselu někomu chybělo, říká Ivo Koudelka, zabývající se podporou obnovitelných zdrojů na Ministerstvu obchodu a průmyslu. Jde asi o formální zádrhel, ta zpráva je už půl roku na webu.
Všechny podmínky evropských směrnic splňujeme. Možná to vzniklo špatným přenosem informací, přidává se náměstek ministra průmyslu a obchodu Jiří Bis. Ale neznám ten dopis. Od komise je to nekorektní, že to napřed zveřejní a teprve pak pošle nám.
Možná mohlo být lépe provedeno oddělení přepravy a prodeje plynu a elektřiny, ale podmínky unie i tak splňujeme, tvrdí i Bohuslav Němeček z českého Energetického regulačního úřadu. Nemáme tak dobrou regulaci jako třeba v Anglii, ale rozhodně jsme na tom lépe než většina kontinentu.
V tom mu dává za pravdu i seznam výtek vůči ostatním zemím.
Ten je mnohem rozsáhlejší než ten český. Sahá od kritiky direktivně stanovených cen, neexistenci nezávislého regulačního úřadu až k tomu, že si Belgie a Řecko nedokázaly opatřit unií požadované nouzové zásoby ropy.
Navíc Evropská komise zasahuje proti Francii, Španělsku a Itálii také proto, že brání nákupu akcií svých energetických podniků cizími firmami.
Autor: Marek Hudema, Radek Honzák, Zuzana Kubátová