OECD: Pro ČR je euro v roce 2010 reálné

08.06.2006

Plán České republiky na přijetí eura v roce 2010 je reálný a tohoto cíle může být dosaženo. Na tiskové konferenci to řekl Andreas Woergoetter z Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Podmínkou podle něj je, aby česká vláda pokračovala v opatrné rozpočtové politice.

Pro vstup do eurozóny by neměly být problémem úrovně inflace a úrokových sazeb, uvedl Woergoetter. Dodržení úzkých pásem směnného kurzu po vstupu do režimu ERM-2 je prý pouze technickým problémem. ERM-2 je předstupněm přijetí jednotné evropské měny. České orgány mají také dostatečné nástroje k tomu, aby zabránily spekulativním útokům na českou měnu, dodal.

Náměstek ministra financí Tomáš Prouza nadhodil naopak otázku, zda je eurozóna připravena na vstup Česka a jestli o rozšíření vůbec stojí. Připomněl tak nedávné mechanické negativní hodnocení Evropské komise připravenosti Litvy na vstup do eurozóny. Upozornil také na to, že úrokové míry se v ČR musí postupně blížit sazbám v eurozóně. 

Česká republika stanovila termín pro přijetí eura na rok 2010. O schopnosti splnit tento cíl však kvůli deficitu veřejných financí řada ekonomů pochybuje. Také horký kandidát na post ministra financí v nové vládě Vlastimil Tlustý před několika týdny řekl, že Česko se nyní od zavedení eura spíše vzdaluje.

Nová vláda by měla provést reformy
OECD dále uvedla, že Česká republika si nyní vede dobře a tempo růstu její ekonomiky je srovnatelné s ostatními zeměmi ve skupině nových členů Evropské unie. Česko však musí zlepšit fungování trhu práce a podpořit podnikatelské prostředí, což jsou úkoly, které čekají až na novou vládu.

Česká republika by měla v nastoupeném vývoji pokračovat, ale je třeba ještě dokončit reformy veřejných rozpočtů a penzijního systému, řekl Woergoetter. Pokud by se neuskutečnila reforma důchodů, byla by ohrožena udržitelnost rozpočtů, dodal. Hodně se udělalo, ale řada věcí se musí ještě stát, shrnul výsledky hodnocení náměstek ministra financí Tomáš Prouza.

Na trhu práce je hlavním problémem vysoká dlouhodobá nezaměstnanost. Podle OECD je dobře, že se vláda snaží více motivovat nezaměstnané a přistoupila například k jinému způsobu vyplácení nemocenských dávek, musí jít ale v reformách ještě dál. Za důležité OECD považuje i vyšší vzdělanost mezi uchazeči o zaměstnání.
Jako nutné hlavní priority další vlády uvedl Prouza pokračování reformy veřejných financí, zvýšení pružnosti trhu práce, zajištění, aby vysoké školy mohly přijmout více studentů, posílení zdrojů na vědu a výzkum a zlepšení podmínek k podnikání. Ještě bych dodal reformu penzijního systému, podotkl Woergoetter.

Ekonomiku podle OECD podpořila nízká inflace a politika nízkých úrokových sazeb a země má nyní šanci vypořádat se s problémy, které bude třeba vyřešit před přijetím jednotné evropské měny euro.

Je třeba udržet stabilitu rozpočtu
Rovná 15procentní daň, kterou má ve svém programu vítěz voleb ODS, by podle Woergoettera znamenala snížení rozpočtových příjmů, takže by vyžadovala úspory v jiných oblastech. Zavedení rovné daně by tak muselo být doprovázeno snížením výdajů rozpočtu, protože jinak by bylo rizikem vstupu země do eurozóny, poznamenal.
Deficit státních financí je relativně nízký, spíše než snižování výdajů se ale o tento výsledek zasloužily překvapivé příjmy. OECD proto varuje, že dlouhodobě nebude snadné udržet úroveň deficitu a zadlužení na přijatelné úrovni, pokud vláda neprovede zásadní reformu veřejných výdajů a rozpočtu. Ta je nutná s ohledem na stárnutí populace, což si v budoucnu vyžádá větší zátěž na rozpočet.
Důvodem k obavám jsou však výdaje krajů a obcí. OECD doporučuje, aby vláda přistoupila k opatřením, která zvýší efektivitu převážně u nejmenších obcí. Zlepšit je třeba úroveň služeb a podle OECD musí být vláda obezřetná, když místním samosprávám dává větší příjmovou pružnost.

Sdílet tento příspěvek