19.12.2006
Evropská unie má o důvod k radosti méně. Podle právě zveřejněného průzkumu Eurobarometru oblíbenost unie klesá, staré a nové členské státy mají odlišné názory na další směřování a dvě třetiny obyvatel unie jsou přesvědčeny o tom, že stát až příliš zasahuje do jejich životů.
Staré členské země jsou proti dalšímu rozšíření, nové jej podporují
„Veřejné mínění je velice rozdělené v pohledu na další rozšíření. Trvá velký rozdíl mezi starými a novými členskými státy,“ připouští Mikolaj Dowgielewicz, mluvčí eurokomisařky pro komunikační strategii. „Ale je důležité, že zvlášť v některých zemích podpora rozšíření roste. V Německu o dvě procenta, v Rakousku o čtyři, ve Francii také o čtyři,“ hledá Dowgielewicz pozitiva.
Pozdržený průzkum
Výsledky pro EU však vyznívají spíše negativně. A zřejmě právě proto Evropská komise zveřejnění průzkumu záměrně zdržela. Evropští politici totiž minulý týden na bruselském summitu řešili mimo jiné právě další rozšiřování EU a komise chtěla zabránit tomu, aby výsledky rozsáhlého průzkumu ovlivnily průběh jednání. „Tendence k tomu, aby se v Evropě co možná nejvíce omezovaly protievropské nálady, a přání, aby do toho veřejnost politikům moc nemluvila, jsou v Bruselu obrovské,“ říká místopředseda Evropského parlamentu Miroslav Ouzký (ODS).
Průzkum přinesl pro Brusel i jedno pozitivní překvapení: evropská ústava by dnes prošla i v zemích, kde byla odmítnuta nebo kde ještě nebyla schválena, a to včetně České republiky. Češi jsou přesto vůči ústavě nejskeptičtější – hned po Britech.
Češi se bojí přistěhovalců
Češi jsou se svým členstvím v EU spokojeni. I když převážně nedůvěřují vlastním politickým institucím, téměř dvě třetiny z nich důvěřují Evropskému parlamentu. Země se také ve většině ukazatelů průzkumu pohybuje v průměru EU. Vybočuje například ve vztahu k imigrantům. Pouze 17 procent Čechů připouští, že lidé přicházející ze zahraničí mohou být přínosem.
Autor: Robert Břešťan, Radek Honzák