06.11.2008
čtk
Problémové polské loděnice v Gdyni a Štětíně musejí vrátit státu obří pomoc, kterou jim poskytl. Rozhodla o tom Evropská komise. Zároveň uvedla, že podpoří rychlý prodej loděnic, aby se zachovala pracovní místa a výroba. V loděnicích pracují tisíce lidí.
Jsem si jistá, že toto řešení zvýší šance na ziskovou ekonomickou aktivitu v těchto historických závodech a přinese dobré vyhlídky pro udržení zaměstnanosti, uvedla evropská komisařka pro hospodářskou soutěž Neelie Kroesová ve svém prohlášení.
Polská vláda již dříve uvedla, že vrácení dotace by pro loděnice znamenalo bankrot, o práci by prý mohlo přijít až 20.000 lidí. Podle Kroesové ale státní pomoc odporovala unijním zákonům a narušila konkurenci na společném trhu evropské sedmadvacítky.
Posuzovali jsme Polsko podle stejných standardů jako kohokoliv jiného předtím a kohokoliv jiného v budoucnu. V minulosti komise přikázala přísnou, ale nutnou restrukturalizaci loděnic jiným členským státům, například Německu, Řecku a Španělsku, řekla Kroesová novinářům.
Dodala, že Unie udělá vše proto, aby v rámci svých programů pomohla pracovníkům, kteří se případně ocitnou v tíživé situaci. Kroesová se ohradila proti kritickým hlasům z Polska, jimž vadí, že komise v poslední době schvaluje jednu státní pomoc za druhou pro banky a u loděnic jí totéž vadí. Podle ní je rozdíl v tom, že případný pád bank by měl katastrofální dopad na hospodářství všech členských států.
Pomoc pro banky je zároveň podle ní pouze krátkodobá. Pokud dotyčné banky obdrží pomoc nad rámec čisté záchrany, budou muset projít stejnou restrukturalizací, aby obnovily svou životaschopnost, jako to měly udělat polské loděnice, uvedla.
Polské loděnice se potýkají s tíživou finanční situací a silnou konkurencí z Asie již řadu let. Odbory po pádu komunismu blokovaly snahy o privatizaci loděnic do rukou zahraničních investorů a vlády se radikálním změnám ve fungování podniku raději vyhýbaly.
Varšava se o státní pomoc loděnicím s Evropskou unií pře už od roku 2004, kdy se Polsko stalo členem EU. Spor se vede o částku zhruba 2,3 miliardy eur (téměř 56 miliard Kč), kterou Poláci podpořili své loděnice v Gdaňsku, Gdyni a Štětíně.
Rozhodnutí komise se týká loděnic v Gdyni a Štětíně. Gdaňské loděnice, k nimž mají Poláci obzvláště silné citové vazby, protože tam vzniklo protikomunistického odborového hnutí Solidarita, loni za 400 milionů dolarů koupila polská společnost ISD Polska, která patří do skupiny ukrajinské společnosti Donbas.
Plán komise předpokládá, že z obou státních loděnic zůstanou prázdné firmy, zatímco jejich aktiva se prodají investorům ve výběrových řízeních, kde bude rozhodovat nejvyšší nabídka. Prodej aktiv by měl skončit v květnu 2009. O státní pomoci pro gdaňskou loděnici komise teprve rozhodne.
Vlády v EU nesmějí podle unijních pravidel dotovat podniky státní pomocí, pokud tyto peníze nedoprovázejí plány, jak firmy postavit na nohy v dlouhodobém výhledu. Evropská komise čekala na návrhy polské vlády více než čtyři roky, nakonec dala vládě ultimatum. Obě strany nakonec dospěly k řešení, které dnes komise oznámila.
Autor: Euroskop