18.11.2008
Euroskop
Rusko plánovalo srpnovou akci v Gruzii dlouho dopředu, shodli se experti, kteří se účastnili panelu „Rusko a Západ“ na výroční konferenci Asociace pro mezinárodní otázky pojmenované Jižní Kavkaz v roce 2008 a poté: zamrzlé konflikty nebo zamrzlý mír?“. Za velký nedostatek označili odborníci z Evropy i z jižního Kavkazu neexistenci politiky Evropské unie vůči této oblasti.
Smyslem výroční konference Asociace pro mezinárodní otázky je upozornit na objevující se fenomén nebo problém, kterému je neprávem věnován nedostatek pozornosti. Na začátku roku 2008 chtěla Asociace upozornit na problém tzv. „zamrzlých konfliktů v regionu jižního Kavkazu, a rozhodla se proto uspořádat na toto téma mezinárodní konferenci. Události ze srpna 2008 však předběhly původní záměr konference, tedy upozornění na možnost vypuknutí ozbrojeného konfliktu.
Podle švédského experta Svante Cornella byly srpnové události v Gruzii přelomovým bodem. Z ruské strany podle něj byly srpnové události naplánované již mnoho měsíců dopředu. Ruský vpád do Abcházie a Jižní Oseti nebyl náhodným incidentem, ale součástí širšího vzorce. Rusko podle Cornella používá různé nástroje, kterými klade tlak na sousední země a snaží se změnit pravidla nastolená v evropské politice po skončení Studené války. Rusko podle něj podporuje udržení poloautoritativních režimů, které jsou pro Rusko lépe kontrolovatelné, než demokracie. Ukrajinskou revoluci považovalo Rusko podle Cornella za nebezpečnou také proto, že může přispět rozšíření demokratických idejí do samotného Ruska. Evropa proto musí přepsat svou politiku vůči Rusku, řekl Cornell. Pokud Evropa bude souhlasit s ruským postupem a ponechá mu jeho sféru vlivu, přinese to v budoucnosti mnohé, nejen morální problémy, dodal. V příštím období předpovídá spor EU a Ruska právě o státy sousedící s Ruskem.
Účastníci diskuze neopominuli zahrnout ani aktuální události a jejich dopady na vztahy Ruska a Západu. Ruský politolog Maxim Bratersky tak mluvil o dopadu finanční krize na vztahy Západu a především Evropy s Ruskem. Varoval před možným nástupem nového protekcionismu a nacionalismu. „Neopakujme 30. léta, doporučil Bratersky. David Shahnazaryan z Arménie upozornil, že Západ není v přístupu k Rusku jednotným tělesem. Vztah EU k Rusku není stejný jako vztah USA k Rusku. Souhlasil s názorem, že Rusko srpnové události dopředu plánovalo.
Autor: Euroskop