Rakouská vláda se chce soustředit na odvrácení recese

03.12.2008
čtk

Zcela ve znamení nynější globální finanční a hospodářské krize bylo dnešní programové prohlášení nové rakouské vlády, které v parlamentu přednesl spolkový kancléř Werner Faymann (SPÖ). Současnou situaci označil za „dobu velkých výzev“ a věnoval převážnou část svého vystoupení opatřením, kterými bude jeho vláda chtít odvrátit stagnaci a recesi.

Premiér oznámil, že brzy bude schválen další konjunkturní balíček, urychlena část daňové reformy tak, aby už od 1. ledna příštího roku přinesla úlevy všem daňovým poplatníkům a podpořila tak spotřebu, a bude rovněž přijata řada dalších opatření na podporu rodin. Slíbil dále maximální úsilí o zajištění co nejvyšší zaměstnanosti a zachování rozsáhlých sociálních vymožeností v zemi, stejně jako přísnější přistěhovaleckou politiku, která se musí řídit především zájmy Rakouska.

Staronová velká koalice sociálních demokratů (SPÖ) a lidovců (ÖVP) se v Rakousku ujala své funkce v úterý. Zvládnutí hrozeb spojených s nepříznivým ekonomickým vývojem označil dnes Faymann za jednoznačně hlavní úkol své vlády. V této souvislosti připomněl opatření, která již byla v posledních týdnech přijata, včetně neomezených záruk za soukromé bankovní vklady, prvního balíčku na podporu konjunktury i některých nových sociálních zákonů.

Ke splnění záměrů je podle Faymanna především potřeba ukončit vnitřní politické spory a nahradit je vyjednáváním se všemi partnery, stejně jako zachovat přiměřenost přijímaných opatření a vyhnout se extrémům. V tomto ohledu se vyslovil pro upevnění role státu v ekonomice, ovšem při zachování rozumného poměru mezi státními regulacemi a volným trhem.

Musíme především chránit zaměstnance, kteří na nynější krizi nenesou žádnou vinu, prohlásil kancléř. Vedle miliardových výdajů na stabilizaci ekonomiky je podle něj ale třeba hledat i úspory tak, aby ve střednědobém horizontu bylo možné znovu usilovat o vyrovnaný státní rozpočet.

Faymann zároveň zdůraznil, že k úspěšnému zvládnutí nynějších hospodářských problémů je nezbytná mezinárodní spolupráce, zejména při budování nových finančních struktur a posilování jejích kontrolních mechanismů. Rakousko se hodlá na tomto úsilí maximálně podílet, zvláště svými aktivitami v Evropské unii, kde hodlá požadovat také společný postup při ochraně životního prostředí a v boji proti klimatickým změnám, řekl kancléř.

Premiér jednoznačně podpořil Lisabonskou smlouvu a vyslovil se pro to, aby co nejrychleji vstoupila v platnost. Ve spíše okrajových poznámkách k zahraniční politice pak ještě podpořil další působení příslušníků rakouské armády v zahraničních mírových misích.

Opoziční poslanci v rozpravě vystoupení kritizovali jako chladné, nekonkrétní a nepřesvědčivé. Podle jejich názoru staronová koalice hodlá pokračovat ve stejné politice jako její neúspěšná předchůdkyně a nepoučila se z výsledků předčasných voleb, v nichž na konci září utrpěly obě vládní strany porážku a zůstaly u moci jen proto, že i přes ztráty mají v parlamentu nadále společně většinu.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek