Le Figaro: České předsednictví vypadá nepředvídatelně

13.12.2008
čtk

Blížící se předsednictví České republiky v Evropské unii se ukazuje jako nepředvídatelné, napsal dnes francouzský deník Le Figaro.

Zdůvodňuje to jednak velice euroskeptickým prezidentem Václavem Klausem, pro kterého je to jednoduché: nebude se dít nic, jednak premiérem Mirkem Topolánkem, kterému podle některých jeho evropských protějšků chybí ‚formát a zkušenosti‘ a jehož koaliční vláda byla otřesena nedávnou volební porážkou.

Deník cituje nejmenované analytiky, podle nichž v příštích šesti měsících bude Klausova schopnost páchat škody strašlivá. Podle listu český prezident stále nechce říci, jak se zachová, pokud parlament odhlasuje ratifikaci lisabonské smlouvy, která má reformovat instituce EU. Nechal se ale slyšet, že udělá cokoli, aby zdržel podpis stejně jako to činí další odpůrce smlouvy, polský prezident Lech Kaczyński.

Její odhlasování je i tak komplikované a podle Le Figaro se čeští liberálové snaží uzavřít se sociálními demokraty obchod. Zatímco ti první chtějí americký radar, a ne lisabonskou smlouvu, ti druzí si přejí přesný opak. Údajné tajné setkání Topolánka s šéfem sociálních demokratů Jiřím Paroubkem v úterý možná směřuje k schválení obojího současně.

Le Figaro projevil nedůvěru českému předsednictví již koncem října, kdy tvrdil, že po francouzském vedení půjde o propad. List tehdy spekuloval, že vedoucí iniciativu v unii by mohla převzít eurozóna, v jejímž čele by opět byl francouzský prezident Nicolas Sarkozy.

V minulých dnech a týdnech se kriticky k Česku stavěly i další velké francouzské deníky jako Libération či Le Monde. Ten dnes podotkl, že od 1. ledna 2009 může Evropa upadnout do letargie kvůli nedostatečnému vedení – předsednictví budou vykonávat euroskeptičtí Češi – a kvůli velkému počtu nezreformovaných institucí, protože lisabonská smlouva závisí na druhém irském referendum.

Nemlčí ani regionální tisk. List L’Union se dnes vrátil ke kritice Klause v otázce boje za ochranu životního prostředí. Úspěch toho, že EU na svém summitu neustoupila od svých závazků na snížení emisí, pokazil český prezident popíráním klimatického oteplování a odsouzením politiky dovolující si luxus v dobách krize.

Le Midi Libre tvrdí, že Sarkozyho bručounský český nástupce zbytečně lamentuje nad ‚příliš imperiální francouzskou politikou‘. La République du Centre zase píše, že zbývá zjistit, jaké bude období po francouzském předsednictví. Dobře jsme zaznamenali, že v době přebírání štafety český prezident ostře odsoudil klimatickou dohodu a oznámení nového referenda v Irsku. Bylo by zapotřebí ustavit v čele Evropy také pětileté předsednictví? ptá se list s narážkou na to, že Sarkozy vykonává pětiletý prezidentský mandát.

A deník La Nouvelle République du Centre-Ouest se ptá, zda český prezident Václav Klaus, kterému přisuzuje stejnou výkonnou pravomoc, jaká ve Francii patří Sarkozymu, bude schopen složit evropskou skládačku. A také vymazat Sarkozyho, který je v pokušení si udržet určité rozhodující slovo v EU, jako kdyby měl k dispozici ještě dva dodatečné předsednické roky zapsané v lisabonské smlouvě, dodává list.

Kritika lisabonského dokumentu se ozývá i ve Francii, ovšem jen mezi okrajovými politiky. Předseda krajně pravicové Národní fronty Jean-Marie Le Pen například v pátek pozdě večer obvinil bruselské funkcionáře z posedlosti prosazovat evropský superstát za každou cenu. Dodal, že dokonce i porušují lisabonskou smlouvu ještě před její ratifikací, když umožňují zachování člena v Komisi EU za každou zemi, což právě tento ožehavý dokument rušil.

Jejich posedlost je postupovat za každou cenu k evropskému superstátu proti vůli evropských národů a proti ‚vlastní přirozenosti Evropy‘, jak velmi dobře podotýká český prezident Václav Klaus, prohlásil Le Pen.

Francouzský senátor Jean-Luc Mélenchon, který nedávno vystoupil ze Socialistické strany (PS) a založil Levicovou stranu (PG), vyjádřil ve čtvrtek názor, že vůle irského lidu byla popřena probíhajícím kupčením uvnitř Evropské unie, aby Irsko zorganizovalo nové referendum o lisabonské smlouvě. Irové přitom v červnu v referendu smlouvu o reformě institucí EU odmítli.

Evropská unie se snaží si koupit irské představitele pomocí odporného smlouvání, aby přinutili svůj lid ustoupit. Vůle celého lidu je tak popřena evropským direktorátem, prohlásil Mélenchon.

Ať již někdo hlasuje pro nebo proti, ať již souhlasí nebo ne, stejně je možné pouze ‚Ano, šéfe!‘ v tomto autoritářském modelu, dodal politik s tím, že Sarkozy zůstane člověkem, který vzal na sebe osobní zodpovědnost popření demokracie.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek