Neziskové organizace jsou k předsednictví EU skeptické

28.12.2008
čtk

Motto českého předsednictví „Evropa bez bariér“ je jen líbivé heslo bez obsahu, myslí si někteří zástupci neziskových organizací v sociální oblasti.

Ministerstvo práce a sociálních věcí si jako jednu z priorit předsednictví zvolilo začlenění znevýhodněných lidí do společnosti a rozvoj kvality sociálních služeb. Například podle Filipa Budáka ze sdružení Máme otevřeno? bude mít ale předsednictví jen minimální vliv na potřebné změny v sociální a zdravotní oblasti.

Obávám se, že v tomto směru nenastane žádný pozitivní posun, řekl Budák. Po tom, co ukázal management tohoto státu doposud, tak bych v to přehnaně velké naděje neměl, řekl také ředitel organizace pro lidi s mentálním postižením Pohoda Jiří Kučera.

Sociální pracovníci z neziskového sektoru v prosinci protestovali proti neprůhlednému dotačnímu systému. Vadí jim také to, že se dotace udělují z roku na rok. Kvůli systému dotací a jejich snížení o více než dvě miliardy v příštím roce chtějí v lednu demonstrovat také pracovníci domovů pro seniory a ústavů pro zdravotně postižené vedení Odborovým svazem zdravotnictví a sociální péče.

Martina Richterová Těmínová z organizace Sananim říká, že předsednictví může být z jejího pohledu dokonce brzdou posunu v oblasti. Příprava na naše předsednictví EU zabírá už dlouhé měsíce kompetentním státním úřadům téměř veškerý čas, který by bylo třeba věnovat řešení aktuálních problémů, uvedla.

Zklamání z původně velkých očekávání z předsednictví si zažila ředitelka Nadace Naše dítě Zuzana Baudyšová. Snažila se prosadit, aby se mezinárodní ochrana dětí stala jednou z hlavních priorit české vlády v nadcházející šéfovské roli EU. Jednala o tom přímo s premiérem Mirkem Topolánkem (ODS) a podpořila ji přitom ministryně pro menšiny a lidská práva Džamila Stehlíková (SZ).

Topolánek o takovém nápadu prý ale nechtěl ani slyšet. Zejména přeshraniční problémy typu šíření dětské pornografie, dětská prostituce a únosy dětí by se podle Baudyšové měly řešit na úrovni EU. Česko v tom mohlo prý odvést kus práce, kdyby byla politická vůle.

Předsednictví doprovodí množství konferencí a seminářů. Například ředitel sdružení Život 90 Jan Lorman si hodně slibuje zejména od velké mezinárodní konference o stáří, na níž v květnu vystoupí téměř 70 odborníků. Očekávám od ní nejen zviditelnění problémů v titulu konference, ale i přínos k oblasti dlouhodobé péče, lidských práv starších lidí a vliv médií na postavení starších lidí ve společnosti, řekl Lorman. Česko má podle něj také šanci vypracovat evropskou koncepci týrání a zneužívání seniorů.

Motto Evropa bez bariér se líbí Národní radě osob se zdravotním postižením, která se bude snažit uvést jej v praxi. Mluvčí rady Štěpánka Ťalská Dreslerová řekla, že ČR podpoří v době předsednictví rozšíření takzvaných euroklíčů do zemí EU, kde ještě není tato služba dostupná. Jde o univerzální klíče, jimiž si postižení otevřou například speciální toalety na benzínových pumpách nebo ve stanicích metra po celé Evropě. Předseda rady Václav Krása už má prý naplánovanou cestu do Polska a na Slovensko. V dubnu se uskuteční také konference, která má zmapovat podmínky cestování lidí se zdravotním postižením v zemích Evropské unie.

Česko se do čela sedmadvacítky postaví v lednu. Vedení EU převezme po Francii a v zemi uspořádá 12 neformálních zasedání ministrů zemí EU, 300 pracovních schůzek na nižší úrovni a řadu dalších setkání politiků v Bruselu. Program doplní různé konference, vědecké a kulturní akce.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek