04.01.2009
čtk
První velké unijní předsednické akce čekají příští týden českou vládu: v pondělí představí kulturní program doprovázející šestiměsíční předsedání EU, v úterý premiér Mirek Topolánek zveřejní české priority kormidlování unie, o den později kabinet v Praze uvítá Evropskou komisi. Ve čtvrtek bude česká metropole místem neformálního zasedání ministrů pro evropské záležitosti.
Plné zapojení do agendy EU ale vláda pocítila již tento týden. Od prvního dne předsedání řeší neplánované problémy – blízkovýchodní konflikt a spor Ruska a Ukrajiny o dodávky plynu, který dopadá i na sedmadvacítku.
Na Blízký východ, kde Izrael zaútočil na pásmo Gazy kvůli aktivitám radikálního palestinského hnutí Hamas, se dnes v misi EU vydává ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Pokusí se tam přispět k řešení nejnovějšího vojenského konfliktu. Ministr a spolu s ním i jeho kolegové z Francie a Švédska a Evropské komise zamíří nejdříve do Egypta, poté do Izraele a Palestiny a následně do Jordánska.
Češi se předsednických otěží chopili 1. ledna pod heslem Evropa bez bariér. Velké akce k zahájení šestiměsíčního vládnutí začínají právě nadcházející týden. Očekávané je oznámení priorit, nést se má ve znamení tří E – ekonomiky, energetiky a Evropy a světa.
Praha se pravděpodobně bude muset zaměřit hlavně na koordinování záchranného plánu pro ekonomiky členských zemí v době finanční krize, na němž se počátkem prosince v Bruselu shodli šéfové států EU. Dalšími tématy pak patrně budou reforma energetické a zemědělské politiky, globální oteplování a ekologie či revize unijního rozpočtu. Čechy nemine ani moderování diskuse o osudu Lisabonské smlouvy, ač ji zatím sami neratifikovali.
Česko hlásilo, že se chce ve smyslu svého hesla podívat také na odstranění překážek na volném trhu práce, jež stále uplatňují některé staré členské země, či na znovuotevření debaty o liberalizaci služeb, zjednodušování regulace a snížení administrativní zátěže podnikání.
Ministři české vlády se příští středu setkají se členy Evropské komise. O výsledcích schůzek budou informovat premiér Mirek Topolánek a šéf komise José Barroso. Eurokomisaře přijme na Hradě též prezident Václav Klaus, jehož názory na EU mohou vládě komplikovat život. Týž den večer vláda v Národním divadle pořádá slavnostní koncert na počest zahájení českého vládnutí.
Komisařka pro zahraniční záležitosti Benita Ferrerová-Waldnerová a místopředsedkyně Evropské komise Margot Wallströmová, která má na starosti vztahy mezi institucemi a komunikační strategii, mají v Praze zůstat do čtvrtka. Zúčastní se zde neformální schůzky ministrů pro EU a zahraničí. Ministři se zaměří například na energetickou bezpečnost, institucionální otázky a transatlantické vztahy.
Hned v pondělí se český kabinet chystá oznámit, jakými kulturními akcemi chce předsedání zpestřit a přiblížit lidem. Předsednictví v EU pro členský stát znamená, že je koordinátorem a mluvčím sedmadvacítky. V této roli se členské státy střídají. Ze státního rozpočtu vláda a ministerstva vyčlenily 3,3 miliardy na přípravy tohoto nelehkého úkolu.
Autor: Euroskop