06.01.2009
Euroskop
Premiér Mirek Topolánek a místopředseda vlády pro evropské záležitosti Alexandr Vondra představili pracovní program českého předsednictví. Klíčovými tématy jsou Ekonomika, Energetika, EU a vnější svět. Česká strana chce přitom klást důraz na energetickou bezpečnost a východní partnerství.
Dokument vznikal dva roky a reaguje na aktuální světový vývoj i nutnost dotažení řady zákonů v tomto funkčním Evropského parlamentu. „Jinak by spadly pod stůl, upozornil premiér na nemožnost přenést nedokončené zákony automaticky na nově zvolený parlament.
Pracovní program českého předsednictví – Evropa bez bariér (pdf, 296 kB) |
Česká republika chce podle Topolánka zanechat během předsednictví svoji stopu, zároveň ale vychází z kontinuity 18měsíčního programu tří navazujících předsednictví. Českým cílem je sladit postoje sedmaadvacítky. Tomu odpovídá i heslo „Sladíme Evropu, které premiér představil.
Evropa bez protekcionismu
Mottem českého předsednictví zůstává „Evropa bez bariér. Taková Evropa není podle Topolánka bez pravidel a hranic, ale Evropou, kde nejsou vnitřní ekonomické, kulturní a hodnotové bariéry pro občany, podnikatele a ekonomické subjekty.
Česká republika musí na březnovém ekonomickém summitu Evropské rady sladit krátkodobá opatření v prosinci přijatého Plánu obnovy, která reagují na současnou finanční krizi a dlouhodobé strukturální reformy podle lisabonské strategie.
„Bylo by špatné, kdybychom si kvůli krátkodobým opatřením uzavřeli cestu ke strukturálním reformám, řekl Alexandr Vondra.
Energetická bezpečnost
Aktuálním českým příspěvkem do evropské agendy je energetická bezpečnost. Krize kolem dodávek plynu mezi Ruskem a Ukrajinou podle Topolánka ukázala, že šlo o správnou volbu. Na jarní Radě EU evropští politici projednají strategický koncept energetické bezpečnosti, který již dříve vznikl z iniciativy ČR a je základním předpokladem fungování unijních ekonomik.
Cílem České republiky je dohoda mezi Radou EU a Evropským parlamentem, která se za francouzského předsednictví nepodařila.
V rámci vnějších energetických vztahů se Praha soustředí na Rusko, Ukrajinu a Kaspický region a uspořádá „Summit k jižnímu koridoru, který podtrhne strategický význam producentských a tranzitních zemí v tomto regionu.
Téma energetiky bude důležité i při jednáních s Ruskem. Česko přitom usiluje o to, aby byly vytvořeny jednotné pozice Evropské unie pro jednání s Ruskem o strategickém partnerství, které bylo odloženo kvůli válce v Gruzii. Pro vztahy s USA bude z hlediska energetiky důležitá příprava agendy pro Kodaňský summit v prosinci 2009, který souvisí s klimaticko-energetickým balíčkem.
Východní partnerství
Zatímco francouzské předsednictví kladlo důraz na vztahy se Středomořím, má Česká republika ambici prosadit podobný postoj vůči Východu v rámci Evropské politiky sousedství s cílem dosáhnout rovnováhy mezi jednotlivými geografickými partnerstvími EU.
Česko uspořádá zahajovací summit sedmaadvacítky s šesti východoevropskými partnerskými zeměmi (postoj Běloruska závisí na krocích jeho vlády) a chce tyto vztahy institucionalizovat, podobně jako v případě Středomoří.
Česká republika považuje za důležité téma svého předsednictví západní Balkán. Tomuto problému bude věnována zvláštní neformální schůzka ministrů zahraničí na zámku v Hluboké nad Vltavou. ČR má zájem na vyřešení sporu Chorvatska se Slovinskem, aby bylo možné odevřít další kapitoly v přístupových rozhovorech.
Autor: Euroskop