06.01.2009
čtk
Dodávky ruského zemního plynu přes Ukrajinu na Balkán se v důsledku rusko-ukrajinského sporu prakticky zastavily. Tok plynu do Bulharska, Turecka, Řecka a Makedonie úplně vyschl a dovoz plynu do Rumunska klesl o tři čtvrtiny, sdělili dnes provozovatelé plynovodů v jednotlivých balkánských zemích.
Dodávky do Bulharska a tranzit do Turecka, Řecka a Makedonie byl ve 2:30 SEČ přerušen, sdělilo ráno bulharské ministerstvo hospodářství. Nacházíme se v krizové situaci, dodalo. Dovoz ruského plynu do Rumunska se snížil o zhruba 75 procent, řekl agentuře Reuters ředitel rumunské společnosti Transgaz Ioan Rusu. Dodávky ruského plynu do Rumunska jsou od pátku nižší o 30-40 procent.
Nejhůře bude z Balkánu výpadkem zasaženo Bulharsko, které je na ruském plynu téměř stoprocentně závislé, spolu s Makedonií, která nemá přístup k alternativním dodávkám. Bulharské ministerstvo vyzvalo průmyslové odběratele, aby přešli na jiná paliva jako ropu; domácnostem doporučilo začít využívat jiné zdroje tepla než ústřední vytápění, které funguje na zemní plyn. Teploty v Bulharsku dnes v noci klesly na minus 15 stupňů Celsia.
Rumunsko má vlastní využívaná ložiska plynu, kterými může výpadek nahradit. Turecko může dostávat ruský plyn jiným plynovodem přímo z Ruska a Řecko může získávat dodatečné dodávky od Turecka.
Podle Naftogazu se omezení dodávek z Ruska odrazí na toku plynu do zemí Evropské unie během několika hodin. Gazprom v důsledku sporu s Kyjevem již v pondělí snížil objem plynu přepravovaného na hranici s Ukrajinou asi o pětinu.
Nynější spor Ruska a Ukrajiny se zdramatizoval poté, co Gazprom přestal na začátku ledna posílat plyn Ukrajině, protože se s ní nedohodl na nové smlouvě s novými cenami. K optimalizaci vývozu plynu, kdy v pondělí zkrátil dodávky o víc než 65 milionů kubíků, Gazprom přistoupil po poradě s ruským premiérem Vladimirem Putinem a tento výpadek postihl i Českou republiku. Český podnik RWE Transgas nyní v plné výši odebírá plyn z Norska a čerpá ze zásobníků.
Autor: Euroskop