Sarkozy chce, aby se Sýrie vložila do jednání o příměří v Gaze

06.01.2009
čtk

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy dnes požádal Sýrii, aby spolupracovala při vyjednávání, jež má ukončit boje v palestinském pásmu Gazy. O krizi jednal se syrským protějškem Bašárem Asadem, který hovořil o izraelských útocích na Gazu jako o „válečném zločinu“. Sýrie je považována za spojence radikálního Hamasu, který spolu s Íránem pomáhá vyzbrojovat.

Sarkozy Hamas nejmenoval, ale prohlásil, že nepochybuje o tom, že Sýrie pomůže přimět toto islámské hnutí k dohodě. Vím o významu Sýrie pro tuto oblast a o jejím vlivu na mnoho zdejších hráčů. Nepochybuji o tom, že se prezident Asad vloží celou svou vahou do toho, aby všechny přesvědčil vrátit se k rozumu, řekl Sarkozy na společné tiskové konferenci, na níž byl kromě obou prezidentů také vysoký představitel pro společnou zahraniční a bezpečnostní politiku EU Javier Solana.

Asad hovořil o izraelském válečném zločinu a barbarské agresi, již je třeba ukončit. Řekl, že se Sarkozym souhlasí v tom, že je třeba najít rychlé řešení, které ukončí humanitární tragédii a přispěje k příměří. Nezmínil se ale o tom, že by také Hamas měl skoncovat s útoky na Izrael.

Sarkozy jednal na Blízkém východě od pondělka odděleně od delegace Evropské unie. Až dnes se k němu připojil Solana. Odborníci předpokládají, že Sarkozy v Sýrii, kde sídlí exilové vedení Hamasu, žádal, aby se Damašek vložil do rozhovorů o propuštění izraelského vojáka Gilada Šalita. Hamas ho v pásmu Gazy zadržuje jako rukojmího do roku 2006 a odmítá ho vydat. Šalit má kromě izraelského také francouzské občanství.

Francie zatím neuspěla s návrhem ukončit boje na 48 hodin z humanitárních důvodů a umožnit dodávky zásob do Gazy. Tam je bez vody až 700.000 z 1,5 milionu obyvatel. Lidem se také nedostávají pohonné hmoty a potraviny a hrozí přerušení dodávek elektřiny, protože tamní elektrárna nemá palivo.

Ředitel humanitárních operací Mezinárodního výboru Červeného kříže (MVČK) Pierre Krähenbühl dnes prohlásil, že se mu pro popis krize v pásmu Gazy nedostává slov. Personál MVČK v Gaze tvrdí, že pro civilisty byla zatím nejhorší uplynulá noc. Lidé se prý tísnili v krytech, které ale nezaručují, že je izraelské letectvo vynechá. Zdravotnický personál se prý vlivem intenzivních bojů nemůže dostat k nejhůř postiženým. MVČK upozorňuje, že útoky na civilisty a civilní infrastrukturu stejně jako bombardování namátkových cílů odporuje mezinárodním humanitárním zákonům.

Izrael nechce přistoupit na příměří, které nebude kromě zastavení bojů obsahovat také záruku, že se Hamas nebude moci dozbrojit. Mluvčí premiéra Ehuda Olmerta řekl, že Hamas byl před tím, než loni v létě přistoupil na půlroční příměří, schopen střílet do dvacetikilometrové vzdálenosti od hranice, teď má rakety s dvojnásobným doletem. Tento scénář se podle mluvčího nesmí opakovat.

Boje si od 27. prosince vyžádaly přes 570 mrtvých Palestinců a devět Izraelců. Neoficiální zdroje hovoří dokonce o 700 mrtvých Palestincích, protože zřejmě ještě ne všechna těla byla nalezena.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek