WSJE: Důvody zastavení dodávek plynu z Ruska jsou stále politické

06.01.2009
čtk

Nejnovější spor o zemní plyn mezi Ruskem a Ukrajinou ukazuje, že ruský plynárenský monopol Gazprom se ze svých minulých chyb poučil, avšak EU nikoli. Rusko nadále zneužívá svého plynu jako politické páky, EU to však pod vlivem propagandy Gazpromu přestává vadit, a to pro energetickou bezpečnost v EU nevěstí nic dobrého. Napsal to v dnešním komentáři list The Wall Street Journal Europe (WSJE).

Gazprom na Nový rok uzavřel přívod plynu na Ukrajinu a stejně jako před třemi lety si stěžoval na zpoždění plateb dluhu a odmítání Kyjeva platit za plyn tržní cenu. Skutečné důvody odstavení dodávek však zůstávají politické: snaha potrestat Kyjev za stranění Gruzii v srpnové válce a využít rozbrojů mezi ukrajinskými prozápadními politiky.

Zatímco uzavření kohoutů v roce 2006 vyvolalo v EU velkou debatu o bezpečnosti dodávek z Ruska, tentokrát si Gazprom Evropany pečlivě dopředu připravil ujišťováním, že jeho dodávky spor s Ukrajinou určitě nezasáhne. Navíc nyní posílá do EU více plynu přes Bělorusko a Turecko.

Místo toho, aby Evropa kritizovala ruskou politiku zneužívání plynu, říká, že jde pouze o komerční spor, který musí obě strany vyřešit, jak v pondělí řekl mluvčí EU. Gazprom by to nemohl říci lépe. Evropa se zřejmě rozhodla, že si nebude všímat, že ruské spory s Ukrajinou jsou v podstatě politické, píše The Wall Street Journal Europe.

Avšak pohlížet na Moskvu jako na spolehlivého partnera, kterému to kazí pouze vrtošivý Kyjev, může Evropany vést k domněnce, že to, co skutečně potřebují, jsou přímočařejší cesty plynu z Ruska, jež obejdou nespolehlivé tranzitní země. Hlavními želízky Moskvy v ohni jsou v tomto smyslu baltský plynovod Nord Stream do Německa a jihovýchodní South Stream přes Černé moře do Bulharska.

Nord Stream, který obchází Polsko a Pobaltí, je však podle The Wall Street Journal Europe pro Moskvu jen energetická verze snahy rozdělit a znovu ovládnout střední a východní Evropu. Plynovodem South Stream zase Rusko narušuje záměr EU dokončit plynovod Nabucco ze Střední Asie přes Turecko a Balkán. Kreml mezitím uzavírá kontrakty na plyn právě s těmi středoasijskými zeměmi, které měly dodávat plyn Nabuccu.

Diverzifikace dodávek plynu je ale pro Evropu důležitější než zajistit pro dodávky ruského plynu do EU více tranzitních tras. Je to lekce, kterou Evropa zřejmě stále nechápe, píše list.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek