07.01.2009
čtk
Rusko svaluje odpovědnost za přerušení dodávek plynu do Evropy na Ukrajinu. Moskva obviňuje Kyjev, že „krade“ plyn z tranzitu a že nakonec uzavřel všechny tranzitní plynovody, nejprve na Balkán a pak i do střední Evropy.
Gazprom podle svého mluvčí Sergeje Kuprijanova krátí dodávky plynu o množství, které si Ukrajina nezákonně přisvojila. Šéf firmy Alexej Miller již dříve uvedl, že nemá smysl pokračovat v dodávkách, pokud Ukrajina přeruší přepravu plynu do střední a západní Evropy.
Objem plynu, který byl nepovoleně odebrán od počátku roku (ukrajinskou společností) Naftogaz, byl ukraden z přepravovaných objemů určených pro evropské odběratele a nebyl vrácen. Za posledních 24 hodin pod záminkou spotřeby plynu na technologické potřeby Naftogaz ukradl dalších 21 milionů metrů krychlových plynu z dodávek pro Evropu. Za těchto podmínek nemáme jiné východisko, než zkrátit dodávky o dalších 21 milionů metrů krychlových, prohlásil dnes Kuprijanov ve zpravodajské televizi Vesti 24.
Již dříve Gazprom obvinil Ukrajinu, že z tranzitu plynu neoprávněně odebrala během prvních čtyř lednových dnů 65,3 milionu metrů krychlových. Ruský koncern uvedl, že o toto množství zkrátí dodávky přepravované na ukrajinskou hranici, aby donutil Kyjev přisvojený plyn nahradit z vlastních zásob. Ke krácení dodávek přes Ukrajinu prý Gazprom nutí i nařízení ruských celních úřadů.
V předvečer svátku se šéf Gazpromu Alexej Miller setkal s premiérem Vladimirem Putinem. Jestli Ukrajina plně přeruší dodávku plynu na západ, pro odběratele ve střední a západní Evropě, pak nevidíme smysl dodávat plyn na hranici s Ukrajinou, řekl Miller.
Putin mu nařídil informovat o situaci partnery v Evropě. Zástupci Gazpromu se podle Millera mají setkat s představiteli Evropské komise v Bruselu ve čtvrtek. Týž den se do Moskvy chystá i delegace ukrajinského Naftogazu, aby pokračovala v jednáních o dodávkách ruského plynu.
Předchozí rozhovory o nové dohodě na letošní rok v Moskvě ztroskotaly o silvestrovské noci. Gazprom poté od Nového roku uzavřel kohoutky pro ukrajinské odběratele. Jablkem sváru jsou ukrajinský dluh za předchozí dodávky, nová cena plynu v letošním roce a výše poplatků za tranzit ruského plynu do Evropy přes ukrajinské území.
V pozadí sporu jsou však i napjaté vztahy mezi Moskvou a Kyjevem od oranžové revoluce, která v roce 2004 nastolila na Ukrajině prozápadní režim.
Do Moskvy se ještě před Silvestrem chystala ukrajinská premiérka Julija Tymošenková, ale návštěvu na poslední chvíli zrušila. Ruský tlak naopak vedl k tomu, že se Tymošenková opět připojila ke svému vnitropolitickému soupeři, prezidentovi Viktoru Juščenkovi ve společném prohlášení, vyzývajícím Moskvu nepřerušovat dodávky plynu Ukrajině.
Autor: Euroskop