GAERC řešil v Praze energetiku

08.01.2009
Euroskop

Hlavním tématem neformálního zasedání Rady pro všeobecné záležitosti (GAERC) v Praze byla situace kolem rusko-ukrajinského sporu o plyn. Podle vicepremiéra pro evropské záležitosti Alexandra Vondry přinesla problémy nejméně dvou třetinám členských států EU.

„Je nepřípustné, aby obyvatelé a podniky EU trpěli nedostatkem plynu z důvodu nedodržování smluvních závazků ze strany Ruska a Ukrajiny, uvádí se v prohlášení Evropské unie.

Unie vyzvala obě strany aby akceptovaly vyslání nezávislých pozorovatelů, kteří by sledovali a potvrdili skutečný tok plynu v plynovodech. Vondra na tiskové konferenci připomenul, že na stole byl podobný návrh již před třemi lety, nakonec se však nerealizoval.

Podle vicepremiéra mohou pozorovatelé odletět na místo již zítra. Zda k tomu dojde, závisí na dohodě zástupců ukrajinského Naftogazu a ruského Gazpromu, kteří jednají v sídle Evropské komise v Bruselu. Kromě nich se rozhovorů účastní eurokomisař pro energetiku Andris Piebalgs a český ministr průmyslu a obchodu Martin Říman.

Ďábel je ukrytý v detailech, odmítal Vondra komentovat podrobnosti mise. Není jednoduché misi připravit, pracujeme tvrdě, abychom měli dost lidí, doplnil. Zatím není jasné, jestli mise bude složena výhradně z občanů EU, nebo se na ní budou podílet další státy mimo Unii, včetně Ruska a Ukrajiny.

Unie do budoucna trvá na tom, aby vztahy mezi dodavateli a odběrateli měly standardní podobu a pravidelně se opakující krize uprostřed zimy již nenastávaly. Energetická bezpečnosti se podle Vondry stane jedním z hlavních bodů jarního summitu Rady EU. Již v pondělí se sejde mimořádná Rada pro energetiku. Ta projedná konkrétní opatření, které mají snížit ohrožení Unie v podobných případech.

Kromě nové infrastruktury a jejího propojení uvnitř EU a vnějšího propojení s dodavatelskými a tranzitními zeměmi, je to posílení transparentnosti a rozvoje krizových mechanismů pro řešení dočasných výpadků v dodávkách. Ne všechny členské státy totiž zastavení zasáhlo stejně. Například Česká republika díky diversifikaci zdrojů dokáže pokrýt výpadky i několik týdnů, zatímco Bulharsko a Makedonie nikoli.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek