Češi „sladí“ Evropě obří plastikou karikující jednotlivé země EU

13.01.2009
čtk

Rakousko, které z více než poloviny zakrývají obrovské chladicí věže jaderných elektráren. Zatopené Holandsko, z něhož vykukují jen minarety. Česko, přes něž na digitálním displeji proudí výroky prezidenta Václava Klause. Všechny tyto a mnohé další stereotypy panující o evropských zemích a ztělesněné v obří plastice s názvem Entropa jako prezentace českého předsednictví ode dneška shlížejí na návštěvníky bruselské budovy Rady EU. Budovy, která je v povědomí širší veřejnosti známa hlavně jako dějiště vrcholných schůzek společenství.

Podle některých hlasů může instalace v Evropě vyvolat rozporuplné reakce; například zazněly hlasy, že dálnice ztvárněné na části prezentující Německo připomínají svastiku. Ztvárnění Německa jsem viděl, chápu ho jako symbol toho, že země je protkána dálnicemi a křižovatkami, po kterých jezdí – často bez omezení – velké množství aut. Nic jiného tam nevidím, uvedl k tomu vicepremiér Alexandr Vondra.

Schvalovali jsem bílou mapu, říkali jsme si, že nebudeme nic cenzurovat. Když jsme viděli výsledek, říkali jsem si, jestli to není moc. To se uvidí. Je to každopádně výraz svobody, rozhodli jsme se, že to cenzurovat nebudeme, řekl Vondra ČTK po dnešním setkání s garantem projektu, výtvarníkem Davidem Černým. Dílo je podle něj třeba chápat jako umělecký projekt – a umění může být buď kontroverzní a provokativní, nebo popisné a nic neříkající.

Vondra věří, že západní státy se se svými karikaturami smíří spíše, neboť mají za sebou dlouhou tradici demokracie. Větší problém by se zobrazením svých států mohly mít východní země, uvedl vicepremiér.

Podle Černého, který dnes mluvil i za všech 27 autorů, je dílo groteskním pohledem na evropské země podobným tomu, jaký ve filmu podával komik Borat směrem ke Spojeným státům. Jde o kombinaci cirkusu a orloje, řekl Černý.

První diváky umělecký projekt rozhodně neurazil, i když ne všem se instalace líbí. Myslím, že je to skvělé. I když je jasné, že to může vyvolat různé kontroverze. Ale to není na škodu, říká o gigantické euroskládačce irská zaměstnankyně rady Therese. Je to skvělé, myslím, že to dobře reprezentuje (jednotlivé země), komentuje výtvarné dílo italský zaměstnanec rady Silvio.

Vůbec se mi to nelíbí, je naopak slyšet komentář z hloučku portugalsky hovořících přihlížejících. Máte smysl pro humor, dodává při pohledu na plastiku Bulharska s velkým tureckým záchodem bulharská zaměstnankyně jedné z evropských institucí.

K Evropě a jejímu myšlení patří sebereflexe, kritický duch a schopnost vnímat sebe sama i okolní svět se smyslem pro ironii, říká Černý. To si myslí i vicepremiér Vondra. Mám důvěru v otevřenou mysl Evropanů a jejich schopnost takovýto projekt ocenit, uvedl Vondra, podle něhož jde instalace ruku v ruce s mottem českého předsednictví Evropa bez bariér.

Části obří skládačky v podobě 27 zemí EU, která si pohrává se zavedenými evropskými klišé, navrhli podle propagačního materiálu instalace umělci pocházející z jednotlivých zemí sedmadvacetičlenného bloku. Česko tedy vytvořil David Černý, Německo protkané dálnicemi Němec Helmut Bauer a Francii s nápisem Stávkujeme! skupina francouzských umělců GRAA. Řecko sežehnuté požáry Řek Angelo Navridis či plastiku s Litvou, na níž je několik čůrajících chlapečků, močících patrně směrem k Rusku, vytvořila litevská umělkyně Vilma Stasiulyteová.

Dejme slovo hlavě státu! Geniální vzorky českého prezidenta Václava Klause v permanentním toku. Jeho úžasné trefné glosy o celém světě a zejména o EU svištící na třířádkovém alfanumerickém displeji, komentuje v oficiálním manuálu k Entropě českou klausovskou plastiku její autor David Černý. Dílo, v němž hraje roli hlava českého státu, nehodlá nijak komentovat prezidentská kancelář. Nebudeme se k tomu vyjadřovat, řekl dnes ČTK mluvčí Hradu Radim Ochvat.

Dnešní neoficiální odhalení projektu však ještě není finální třešničkou na dortu. Ve čtvrtek, kdy bude projekt oficiálně představen, začne performance hrát a svítit: Českem začnou konečně jezdit Klausovy výroky, drákulovský hrad v Rumunsku začne blikat – Entropa, jejíž název patrně evokuje veličinu popisující míru neuspořádanosti, ožije. Je tedy možné, že ještě přijdou na řadu odsuzující soudy díla, na něž se dnes zatím nedostalo.

Instalace, která stála podle LN 12 milionů Kč a již prý vedle českého státu dotoval podnikatel Zdeněk Bakala, zůstane v budově Rady EU do konce českého předsednictví v červnu.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek