04.02.2009
čtk
Sněmovna odložila hlasování o Lisabonské smlouvě. Poslanci se k dalšímu projednávání smlouvy dostanou nejdříve 17. února. Pro odklad se vyslovilo 115 ze 196 přítomných poslanců, většinou z vládní koalice.
Návrh ODS na odklad vycházel z doporučení zahraničního a ústavně-právního výboru, které projednávání smlouvy přerušily kvůli přípravě prováděcí novely k Lisabonské smlouvě.
Poslanci chtějí, podobně jako senátoři, pro vládu takzvaný vázaný mandát. Měl by sněmovně a Senátu zaručit, že bez jejich souhlasu by zástupci vlády nemohli rozhodnout o převodu pravomocí z Prahy do Bruselu.
O odklad usilovali také komunisté. Podle předsedy strany Vojtěcha Filipa měla sněmovna nejprve hlasovat o návrhu zákona, podle něhož by o smlouvě měli rozhodnout lidé v referendu.
Benešovy dekrety opět na stole
Poslankyně ODS Helena Mallotová během včerejšího jednání sněmovny navrhla, aby bylo k Lisabonské smlouvě přijato usnesení, kterým by sněmovna vyloučila možnost zpochybnit poválečné právní a majetkové vztahy na základě Benešových dekretů.
Ministři Karel Schwarzenberg a Cyril Svoboda ale vzápětí tento požadavek označili za nepotřebný a bizarní vzhledem k zárukám, které jsou ve smlouvě obsaženy, i dosavadním postojům EU vůči majetkovým nárokům bývalých sudetských Němců.
Podle Mallotové je důvodem propojení Lisabonské smlouvy s listinou základních práv EU. Hlavním propagátorem myšlenky, že Lisabonská smlouva způsobí vlnu restitučních nároků od Němců, je europoslanec Vladimír Železný.
Autor: Euroskop