06.02.2009
čtk
Evropští vydavatelé novin tvrdě kritizují včerejší schválení novely českého trestního řádu, která mimo jiné zakazuje zveřejňování odposlechů. Podle sdružení vydavatelů ENPA je novela v příkrém rozporu s mezinárodními závazky ČR ohledně svobody médií a narušuje právo občanů na informace.
V zemi, kde tisk sehrál tak zásadní a důležitou roli při kolapsu komunismu a zajištění práv a svobod pro české občany, tato novela představuje vážnou překážku pro další vykonávání investigativní žurnalistiky, uvedl šéf ENPA Valdo Lehari.
Zákonná úprava znemožňující zveřejňování odposlechů, za jejíž porušení hrozí až pětileté vězení a citelná finanční pokuta, sklidila kritiku i v Česku. Syndikát novinářů vyzval prezidenta Václava Klause, aby novelu nepodepisoval. Pokud by zákon skutečně začal platit, žurnalisté se chtějí obrátit na ústavní soud.
Zákaz zveřejňovat odposlechy není běžný v řadě dalších států. V Rakousku zákon zaručuje novinářům a majitelům médií beztrestnost, pokud prokážou, že materiál byl pravdivý a jeho zveřejnění bylo v převažujícím veřejném zájmu. V Británii se úniky odposlechů posuzují podobně jako u ostatních důvěrných informací – tedy zda se dotýkají národní bezpečnosti nebo zda ohrožují veřejnost. Ruským novinářům nehrozí žádné potíže za zveřejnění odposlechů předních politiků.
Novela je jedním z mnoha kontroverzních zákonů schválených ve střední Evropě v posledním roce a ohrožujících fungování médií na základě omezování základních svobod. Tento trend musí přestat, dodal Lehari.
Ještě větší kritiku vyvolala ve střední Evropě i nedávno schválená nová podoba slovenského tiskového zákona. Na jeho základě musejí vydavatelé zveřejňovat reakce dotčených i když je článek pravdivý.
Dnes schválený návrh předložil poslanec Občanské demokratické strany a předseda ústavně-právního výboru Marek Benda. Poslanecká sněmovna ho loni schválila, ale v prosinci Senát zákaz zveřejňování odposlechů zamítl. Toto jeho stanovisko dnes Poslanecká sněmovna přehlasovala.
Autor: Euroskop