Biden: Jen radary, které se vyplatí

07.02.2009
čtk

Spojené státy budou pokračovat v budování protiraketové obrany za podmínky, že bude její účinnost odpovídat nákladům na ni. Na mezinárodní bezpečnostní konferenci to dnes v Mnichově řekl americký viceprezident Joe Biden. Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg vyjádřil pro tento přístup pochopení. Spojené státy také chtějí podle Bidena nastolit nový tón v zahraniční politice a hodlají klást důraz na diplomacii, ale nebudou nikomu uznávat sféru vlivu.

Budeme pokračovat ve vývoji protiraketové obrany jako protiváhy rostoucí íránské kapacitě za předpokladu, že tato technologie bude účinná a bude odpovídat vynaloženým nákladům. Budeme o tom hovořit s našimi spojenci v NATO i s Ruskem, řekl Biden k projektu, který předpokládá také umístění prvků v České republice a Polsku.

Vláda minulého prezidenta George Bushe chtěla nezávisle na NATO a Rusku postavit v Česku radar a v Polsku raketové silo a tím čelit případnému íránskému raketovému útoku. Rusko s tím dlouhodobě nesouhlasí a pohrozilo rozmístěním vlastních raket v kaliningradské oblasti na západě země.

Českého ministra zahraničí Bidenův výrok nepřekvapil. Mně bylo naprosto jasné, že vzhledem k hospodářské krizi se bude i v tomto ohledu šetřit, řekl Karel Schwarzenberg českým novinářům v Mnichově. Vyjádřil pochopení pro to, že Američané dbají na efektivnost systému, který se podle něj ve své kvalitě neustále vylepšuje. Šéf diplomacie dodal, že USA navíc chtějí nastavit trošku lepší atmosféru ve vztahu k Rusku. Nic tak překvapivého se neděje, konstatoval Schwarzenberg, který bude v úterý jednat i o tomto projektu ve Washingtonu s ministryní zahraničí USA Hillary Clintonovou.

Podobně jako Schwarzenberg řekl český vicepremiér Alexandr Vondra, že Biden projekt jako takový nezpochybnil. Tam nebylo žádné ‚ale‘, reagoval Vondra. Dnešní Bidenovy výroky podle něj fakticky odpovídají tomu, co říkal nový prezident Barack Obama už v předvolební kampani. Místopředseda vlády však naznačil, že tempo budování deštníku se měnit může. Hodně to závisí na tom, jaký bude vývoj v Íránu, podotkl vicepremiér s poukazem na íránský jaderný program i na nedávné vypuštění íránského satelitu.

I předseda opoziční ČSSD Jiří Paroubek k Bidenovým výrokům k základně České televizi a ČTK řekl, že ho nijak nepřekvapují, protože i když v tom tónu slyší podmínku, USA nemohou v této oblasti přístup změnit zásadním způsobem. Paroubek připomenul, že dvě třetiny obyvatel ČR jsou proti umístění radaru na území Česka.

Biden také ujistil, že Spojené státy budou naslouchat a radit se se spojenci, ale budou od nich také víc žádat. Řekl, že USA budou bránit své hodnoty, nebudou praktikovat mučení a uzavřou věznici v Guantánamu, kde jsou zadržování lidé podezřelí z terorismu. K tomu budeme potřebovat vaši pomoc, prohlásil před účastníky mezinárodního fóra.

Nastal podle něj čas na opravu vztahů mezi USA a Ruskem. Moskva by měla spolupracovat a pomoci porazit afghánské radikální hnutí Taliban i teroristy z Al-Káidy, vyzval Biden.

Je čas parafrázovat prezidenta Baracka Obamu, pro vztahy s Ruskem zmáčknout tlačítko reset a revidovat mnoho oblastí, v nichž s ním můžeme spolupracovat. Nebudeme ale s Ruskem souhlasit ve všem. USA například neuznají Abcházii a Jižní Osetii jako nezávislé státy. Nepřiznáme žádnému národu sféru vlivu. Zůstáváme při tom, že svébytné státy mají právo na vlastní rozhodnutí a vlastní aliance. USA a Rusko spolu mohou nesouhlasit, a přesto spolupracovat tam, kde se naše zájmy shodují, řekl Biden.

Ujistil, že USA revidují i politiku vůči Íránu a kladou důraz na dialog s ním. Teherán si podle něj může vybrat mezi tlakem a izolací na jedné straně a rozumnými pobídkami na straně druhé. Mezinárodní společenství musí spolupracovat a přimět Írán k tomu, aby zastavil jaderný program, řekl viceprezident.

Bez široké spolupráce se podle něj neobejde ani řešení afghánského konfliktu. Chceme si tam stanovit jasné a dosažitelné cíle v podobě jednotné strategie, za niž musejí nést odpovědnost USA i jejich spojenci, prohlásil Biden. Afghánistán se podle něj nesmí stát bezpečným přístavem islámských radikálů. Podle Bidena nebude žádná strategie pro Afghánistán úspěšná bez pomoci Pákistánu.

Biden dal také jasně najevo, že USA zůstávají připraveny použít k obraně své bezpečnosti vojenskou sílu. Mezi naší bezpečností a ideály není žádný konflikt. Posilují se navzájem. Díky zbraním jsme získali nezávislost a zbraně v dějinách chránily naši svobodu. A to se nezmění, řekl.

V otázce ochrany klimatu chtějí USA podle Bidena jít příkladem a jednat energicky. Biden také v nejbližších dnech očekává dohodu o otevření hraničních přechodů do pásma Gazy, což by mělo přinést trvalejší příměří mezi Izraelem a palestinskými radikály.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek