Topolánek: Díky rozšíření čelí EU hospodářské krizi lépe

02.03.2009
čtk

Díky svému rozšíření v roce 2004 o desítku zemí čelí Evropská unie nynější hospodářské krizi lépe, než kdyby se nerozrostla. Na konferenci o dopadech rozšiřování to řekl premiér Mirek Topolánek. Rozšíření v roce 2004 označil na konferenci předseda Evropské komise Barroso za „zřejmě největší úspěch evropské integrace“.

Podle něj je větší EU silnější a může ekonomické problémy zvládnout lépe. Pokud prý má sedmadvacítka pět let po svém rozšíření vlastní potíže, pramení z nedokončené liberalizace společného trhu.

Desítka zemí, z nichž osm byly postkomunistické státy, rozšířila unii 1. května 2004. Od ledna 2007 je členem Bulharsko a Rumunsko. Topolánek označil přijetí nováčků, kteří po několik desetiletí žili v totalitě za železnou oponou, za „tygří skok“. Zdůraznil, že zatímco obyvatelé starých zemí měli desítky let na to, aby si unijní hodnoty zažili, lidé v nových státech to museli stihnout za pár roků.

Český premiér uvedl, že rozšíření přineslo prospěch starým i novým státům. Posílilo podle něj výkonnost jejich firem, přispělo ke zvýšení produktivity práce, otevřelo nové trhy, přineslo nové investiční možnosti a zvýšilo adaptabilitu, díky nimž může sedmadvacítka lépe čelit krizi, vypočítal Topolánek. „Větší Evropa znamená silnější Evropu,“ řekl. Zdůraznil, že EU stojí na svých hodnotách, ne na institucích.

Kritizoval to, že ze čtyř unijních zásad se naplňují jen dvě. Funguje volný pohyb zboží a kapitálu, ale ne služeb a pracovní síly. Omezení se podle Topolánka přežila a brzdí ekonomický růst i integrační proces.

Podle šéfa Evropské komise José Barrosa nové státy posílily evropský trh a prohloubily v uskupení konkurenceschopnost. „Pomohli jste všem,“ uvedl Barroso. Podle něj by rozšíření mělo pokračovat. Dodal, že unie má kapacitu dál se rozšiřovat. Kandidáty na vstup jsou Chorvatsko, Makedonie a Turecko. Po nich stojí v řadě další balkánské země.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek