15.03.2009
čtk
Český ministr vnitra Ivan Langer a evropský komisař pro spravedlnost, vnitro a bezpečnost Jacques Barrot navštíví v pondělí a v úterý Spojené státy. S americkou stranou budou jednat o dalším osudu vězňů zadržovaných na americké základně Guantánamo.
Zaměří se také na vízovou politiku, ochranu hranic, migraci nebo využití moderních technologií. Během návštěvy se Barrot a Langer jako představitel české předsednictví EU setkají s americkou ministryní pro vnitřní bezpečnost Janet Napolitanovou a s ministrem spravedlnosti Ericem Holderem.
V případě Guantánama musíme zjistit, co má americká strana v plánu, jaké jsou jejich záměry, co od nás očekávají, co by si přáli, uvedl v tiskové zprávě Langer. Před učiněním jakéhokoli rozhodnutí v této věci je podle něj nutné zvážit veškeré podmínky a rizika.
Na základně Guantánamo na Kubě Spojené státy zadržují osoby podezřelé z terorismu. Uzavření věznice, kterou opakovaně kritizovaly organizace bojující za dodržování lidských práv, nařídil prezident Barack Obama po svém lednovém nástupu do funkce. Jeho krok před časem uvítali i ministři zahraničí unijních zemí a Evropský parlament. Spojené státy však zatím oficiálně EU o přijetí některých zadržovaných nepožádaly.
Evropská unie dříve uvedla, že by chtěla v přijetí některých lidí z kontroverzní věznice postupovat koordinovaně. Z některých evropských zemí, třeba z Portugalska či Španělska, zaznělo, že by mohly přijmout část vězňů z Guantánama. Langer již koncem února prohlásil, že nejdříve musí od USA dostat vyčerpávající informace o zadržovaných. EU by zvažovala jen přijetí těch zadržovaných z Guantánama, kteří nebyli obviněni nebo byli obvinění zproštěni.
České předsednictví EU i další unijní předáci v minulých týdnech opakovaně zdůraznili, že rozhodnutí uzavřít Guantánamo je primárně odpovědností USA a to, zda některé z tamních zadržovaných přijmou i země EU, je pak prý na rozhodnutí jednotlivých států bloku.
Cesta Barrota a Langra do Spojených států má sloužit také k navázání kontaktů s novou prezidentskou administrativou. Čeká je setkání nejen s ministry pro vnitřní bezpečnost a spravedlnosti, ale i se senátory, představiteli Bílého domu či Sněmovny reprezentantů. Podle eurokomisařova tiskového vyjádření se soustředí na posílení transatlantických vztahů v oblasti bezvízového cestování a ochrany osobních dat. Barrot chce jednat například o možnosti jezdit do USA bez víz pro občany všech zemí EU.
Autor: Euroskop