Pět let po vstupu do EU stále chybí antidiskriminační zákon

15.03.2009
čtk

Největším nedostatkem při slaďování českých zákonů s evropskou legislativou v sociální oblasti ještě téměř po pěti letech od vstupu země do EU zůstává chybějící antidiskriminační zákon.

Česko jej mělo mít již při vstupu do unie a nyní je jedinou zemí sedmadvacítky, která povinnou zákonnou úpravu proti diskriminaci menšin nemá. Parlament ji sice odhlasoval, zastavilo ji ale veto prezidenta Václava Klause.

Pokud ČR normu nepřijme, hrozí jí série žalob od Evropské komise a pokuty; jednou už dokonce Evropský soudní dvůr Česko odsoudil. Prosadit zákon se nepodařilo bývalé ministryni pro lidská práva a menšiny Džamile Stehlíkové (SZ). Její nástupce Michael Kocáb (za SZ) si snahu o prosazení chybějící normy v lednu při nástupu do funkce stanovil jako jeden ze svých hlavních úkolů v ministerské funkci.

Kocáb tento týden prohlásil, že hodlá prosadit přijetí zákona ještě na březnové schůzi sněmovny. Všechny poslance o své snaze již informoval dopisem, který sepsal společně s ombudsmanem Otakarem Motejlem.

Téměř všechny směrnice, které jsou v působnosti ministerstva práce a sociálních věcí, se již do českého práva podařilo prosadit. ČTK to řekl mluvčí ministerstva práce Jiří Sezemský. Podle Sezemského jde asi o tři desítky směrnic upravujících například zlepšování bezpečnosti a ochrany zdraví zaměstnanců při práci, ochranu mladistvých pracovníků, informování zaměstnanců nebo o rodičovskou dovolenou.

Ministerstvo podle Sezemského do českého právního systému prosadilo také požadované směrnice o úpravách pracovní doby i právech občanů unie na volný pobyt na území členských států.

Nyní ministerstvo pracuje na zbývajících normách upravujících rovné zacházení se zaměstnanci a penzijní pojištění zaměstnanců a jeho kontrolu, jejichž dosavadní podobu EU shledala nedostatečnou nebo nesprávnou.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek