30.05.2009
čtk
Evropský komisař pro vnitro a spravedlnost Jacques Barrot dnes dopisem vyzval české předsednictví EU ke „skutečné evropské odpovědi“ na stoupající nelegální přistěhovalectví do Itálie a dalších středomořských států. Informovala o tom italská agentura ANSA, podle níž Barrot apeloval na českého ministra vnitra Martina Pecinu, aby se zasadil o změnu pohledu na otázku přistěhovalectví u rezortních kolegů v unii.
Imigrace není jen italským problémem, ale je to evropský problém, u nějž musíme prokázat větší solidaritu, uvedl eurokomisař v dopise do Prahy. Podle agentury ANSA v něm také nastínil návrhy, které předloží příští týden na schůzce evropských ministrů vnitra v Lucemburku.
Pecinu jako představitele předsednické země Barrot vyzývá, aby přesvědčil rezortní kolegy, že je třeba pokusit se stanovit konkrétní a prioritní kroky, které budou mít efekt v krátké době a budou převedeny v činy v příštích několika měsících. Je velmi důležité, aby všichni ministři vnitra EU věřili, že tato situace se může vyřešit pouze pomocí velké evropské solidarity, zdůraznil podle ANSA francouzský zástupce v Evropské komisi. Podotkl přitom, že v tuto chvíli o tom není každý přesvědčen.
Ve čtvrtek Barrot navrhl, že jedním z řešení by mohla být spolupráce s Úřadem vysokého komisaře OSN pro uprchlíky při zakládání identifikačních středisek v zemích, odkud nejčastěji uprchlíci do Evropy míří. K nim patří Libye, Tunisko a Egypt. Italský ministr vnitra Roberto Maroni minulý týden představil plán spočívající v podílu všech členských států EU na přijímání těchto migrantů a v posílení role evropské pohraniční agentury Frontex.
Podle nejmenovaných zdrojů italské agentury z EU chce české předsednictví otázku rostoucí nelegální migrace do jižní Evropy projednat na červnovém summitu unie v Bruselu.
Itálie je tradičním cílem tisíců přistěhovalců, kteří sem připlouvají hlavně ze severní Afriky. Loni k italským břehům dorazilo podle tamního ministerstva vnitra 36.900 imigrantů, což bylo o 75 procent více než v roce 2007.
V květnu italští poslanci schválili zákon, který nelegální vstup na italské území a ilegální pobyt v Itálii posuzuje jako zločin. Italské námořnictvo také od začátku tohoto měsíce vrací lodě s předpokládanými přistěhovalci zpět do Libye, odkud většinou na Apeninský poloostrov míří. Nazpátek už takto Italové poslali téměř 500 migrantů. Vysloužili si za to kritiku OSN, katolické církve i humanitárních organizací.
Autor: Euroskop