FT: Na české předsednictví EU se jen tak nezapomene

17.06.2009
čtk

Některá předsednictví Evropské unie rychle upadnou v zapomnění, ale dá se dost jistě říci, že v případě českého předsednictví tomu tak nebude. Napsal to dnes britský list Financial Times, který mimo jiné připomíná projev Václava Klause přirovnávající evropskou integraci k předlistopadovému komunismu, výroky bývalého premiéra Mirka Topolánka o americké „cestě do pekel“ a především pád jeho vlády uprostřed předsednictví.

Člověk si také vzpomene na umělecké dílo v Radě EU, na němž je Bulharsko zobrazené jako záchod, Francie jako země pořád ve stávce, Německo jako síť dálnice ve tvaru svastiky a Rumunsko jako Draculův park. Vzpomene si také na projev Václava Klause, podle něhož trvání Evropského parlamentu na nevyhnutelnosti evropské politické integrace připomíná potlačování svobodných myšlenek ve střední a východní Evropě před rokem 1989. Člověk si vzpomene na Klausovo odmítání podepsat lisabonskou smlouvu o reformě unijních institucí proti vůli všech ostatních vlád v EU a přes schválení smlouvy v českém parlamentu. Člověk si vzpomene na mimořádný útok Mirka Topolánka, který označil americké protikrizové snahy za potenciální cestu do pekel. A nakonec si člověk vzpomene – nebo raději ne – na dovádění Mirka Topolánka ve vile italského premiéra Silvia Berlusconiho, vypočítávají Financial Times.

Češi byli pod drobnohledem, protože byli teprve druhou postkomunistickou zemí v čele EU. Slovinské předsednictví prošlo v první polovině roku 2008 bez incidentů. Ale Slovinsko mělo štěstí, protože finanční krize ještě neudeřila. Slovinci byli ale také mazaní. Svůj nejproblematičtější krok – rozhodnutí blokovat vstup Chorvatska kvůli pohraničnímu sporu – si ponechali na dobu po předsednictví, dodává list.

Naopak Češi byli v problémech od počátku – a z větší části ne vlastní vinou. Izraelský vojenský útok na pásmo Gazy a spor mezi Ruskem a Ukrajinou brutálně odhalil omezené schopnosti Evropy mírnit mezinárodní spory vyjednáváním. Do jisté míry Češi nikdy nevystoupili ze stínu svých předchůdců, když francouzské předsednictví je považováno za jedno z nejúspěšnějších a nejdynamičtějších za poslední desetiletí. A francouzský prezident Nicolas Sarkozy se několikrát dostal do křížku s Mirkem Topolánkem kvůli Blízkému východu, kvůli státní pomoci a protekcionismu.

Nakonec ale české předsednictví potopily domácí politické problémy. Toplánkova středopravá menšinová vláda byla slabá od začátku, ale doufala v domácí půlroční příměří, aby se mohla věrohodně pokusit o plnění evropských povinností. Ale opozice za pomoci Václava Klause svrhla vládu v březnu a nechala české předsednictví na druhou polovinu na kyslíkovém přístroji, píše britský list.

V zájmu spravedlnosti je třeba říci, že Češi dosáhli některých úspěchů. Při řešení krize zdůrazňovali udržení integrity jednotného evropského trhu, zajistili dohodu o financování ropovodu Nabucco a dokonce se jim podařila dohoda o snížení DPH na služby, jako jsou restaurace, což byl problém, jenž se nedařilo léta řešit.

Nejdůležitějším poučením z českého předsednictví je ale to, že když se připustí, aby domácí politika ovlivňovala řízení evropských záležitostí, má to fatální důsledky, napsaly Financial Times. Citují jednoho velvyslance v Bruselu, který charakterizoval Čechy takto: Jejich úředníci byli velmi dobří. Jejich politici byli katastrofální.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek