David Miliband chce šéfovat labouristům

13.05.2010
čtk

Bývalý ministr zahraničí David Miliband oznámil, že hodlá kandidovat na vůdce Labouristické strany. Je prvním labouristickým politikem, který oznámil kandidaturu na funkci uvolněnou expremiérem Gordonem Brownem.

Brown odstoupil v úterý z čela strany i z premiérské funkce po prohraných volbách. V čele labouristů ho do zvolení nového vůdce nahradila Harriet Harmanová.

Labouristé oznámí podmínky volby nového šéfa příští týden. Miliband prohlásil, že nový předák by měl být zvolen do července. Bývalý šéf britské diplomacie je již dlouho považován za favorita. Čtyřačtyřicetiletý Miliband bývá řazen ke křídlu bývalého premiéra Tonyho Blaira.

Britští komentátoři očekávají také kandidaturu Milibandova mladšího bratra Eda, který byl ministrem pro energetiku a klimatickou změnu. Patří ke stoupencům Gordona Browna, stejně jako bývalý ministr školství Ed Balls, o jehož kandidatuře se také mluví.

Kandidaturu zatím vylučuje Harmanová a odmítla ji i nedávná ministryně práce a Ballsova manželka Yvette Cooperová. Nedávný favorit, dosavadní ministr vnitra Alan Johnson, dnes oznámil, že kandidovat nebude a podpořil Davida Milibanda. V britských médiích se objevuje i jméno poslance Jona Cruddase či bývalého ministra zdravotnictví Andyho Burnhama.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek