ECB: Návrat k předkrizové politice nebude snadný

27.03.2012
čtk

Návrat k měnové politice, kterou Evropská centrální banka (ECB) uplatňovala před finanční a dluhovou krizí, zřejmě nebude snadný. Na konferenci o centrálním bankovnictví v Paříži to v pondělí připustil člen rady guvernérů ECB Christian Noyer. Cílem je podle něj zajistit stabilní cenové prostředí. Prezident ECB Mario Draghi ale tvrdí, že politika ECB inflaci nepodporuje.

Návrat k předchozímu stavu pro nás možná nebude tak snadný, jak bychom si přáli, řekl Noyer, který je zároveň guvernérem francouzské centrální banky. Pevně ale věřím, že je třeba zajistit, abychom během přechodného období neohrozili nebo nezhatili to, čeho jsme z hlediska měnové a cenové stability dosáhli před krizí, dodal podle agentury Reuters.

ECB v minulých letech sáhla k několika opatřením, která sama označila za nestandardní. Patří k nim hlavně odkupy aktiv kvůli posílení likvidity v bankovním systému. Analytici už několikrát upozornili, že jsou s těmito kroky spojena značná inflační rizika, což ECB odmítá. Peníze, jimiž se teď snaží podpořit ekonomiku, prý bude schopna včas sterilizovat.

Draghi se inflace nebojí

Dlouhodobý názor ECB na dopady masivního tištění peněz v pondělí zopakoval i Draghi. Více než bilion eur (asi 25 bilionů Kč), které ECB od konce loňského roku formou levných tříletých úvěrů ve dvou vlnách napumpovala do bankovního systému, prý inflaci nezvýší. Levné úvěry naopak pomohly bankovní sektor stabilizovat.

Dopady na inflaci a ceny aktiv bychom očekávali jen v reakci na trvalý a citelný růst objemu peněz a úvěrů. Nikoli v reakci na samotný růst likvidity ze strany centrální banky, řekl Draghi v projevu v Berlíně. Obavy z inflace dávají v souvislosti s politikou ECB najevo hlavně Němci. Kvůli tomu ECB několikrát kritizoval guvernér německé centrální banky Jens Weidmann.

Němci neradi vzpomínají na hyperinflaci, která je potkala ve 20. letech minulého století, za takzvané Výmarské republiky. K nákupu jednoho bochníku chleba tehdy Němci potřebovali kolečko plné bankovek a v zemi se dokonce objevovaly bankovky a poštovní známky s nominální hodnotou v řádu bilionů marek.

K normálu se ECB brzy vrátí

Noyer ale řekl, že s expanzí bilance ECB jsou spojena rizika, která nelze ignorovat. Eurosystém je ale prý velmi dobře kapitalizován, takže je chráněna i jeho nezávislost před riziky této expanze. Eurosystém tvoří ECB spolu s centrálními bankami jednotlivých zemí.

Snahy o přechodné uvolnění cílů cenové stability Noyer označil za totálně pomýlené. Na druhou stranu je ale možné, že s nestandardními kroky bude muset ECB žít ještě dlouho.

Draghi řekl, že rostoucí inflační tlaky nesignalizuje ani stabilizace růstu objemu úvěrů, které banky poskytují firmám. K této stabilizaci hodně přispěla zmíněná dvě aukční kola, při nichž ECB nabízela v neomezeném množství úvěry v rámci mimořádného programu LTRO (Longer-Term Refinancing Operations).

Míra inflace v zemích eurozóny v únoru činila 2,7 procenta a ECB očekává, že nad dvěma procenty se udrží po celý letošní rok. Snižovat by se měla až během příštího roku. ECB má cíl držet inflaci těsně pod hranicí dvou procent.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek