09.04.2015
čtk
Řecko v Moskvě nežádalo o finanční pomoc. Po schůzce s řeckým premiérem Alexisem Tsiprasem to prohlásil ruský prezident Vladimir Putin, který ještě před jednáním naznačil, že Rusko by mohlo vyjmout Řecko ze zákazu dovozu západních potravin.
Moskva embargo na dovoz potravin zavedla loni v létě v reakci na západní sankce, vyhlášené kvůli ruské anexi Krymu a kvůli ruské podpoře separatistů na východě Ukrajiny. Odpovědi na přímou otázku novinářů ohledně sankcí se ale Putin i Tsipras vyhnuli.
Tsipras: Se sankcemi nesouhlasíme
Sankce jsou celoevropský problém, který také musí být v rámci celé Evropy vyřešen, prohlásil Tsipras na tiskové konferenci po setkání s Putinem. Řecké hospodářství odvetnými ruskými sankcemi velmi utrpělo, pokračoval premiér. „Byla to ruská odpověď na sankce EU, s nimiž nesouhlasíme,“ připomněl Tsipras stanovisko řecké levicové vlády, která sankce opakovaně označuje za slepou uličku evropské diplomacie.
Řecko bylo v rámci EU nuceno vyhlásit sankce proti Rusku a není naší vinou, že jsme museli odpovědět stejně, prohlásil Putin. Sankční válku je třeba ukončit a s ní skončí i ruská omezení, dodal. Odpověď na přímou otázku na zrušení sankcí vůči Rusku, ale Putin ani Tsipras nedali.
Spolupráce v energetice
Ohledně případné ruské finanční pomoci podlomené řecké ekonomice Putin prohlásil, že žádná podobná žádost z řecké strany nepřišla. Rusko má nicméně zájem finančně podpořit řecké projekty, jejichž výnos by mohl přispět k umoření existujících řeckých dluhů. Případných privatizačních projektů řecké vlády se Rusko podle Putina zúčastní.
Šéf Kremlu prohlásil, že tématem jednání byla i případná účast Řecka na budování plynovodu Turkish Stream, který by měl podle představ Moskvy nahradit tranzit plynu přes Ukrajinu do Evropy. Jakékoli diskuse o řecké účasti ale podle ruského prezidenta budou záležet na technických parametrech projektu.
Pokud by se Řecko připojilo, mohl by mu plynovod přinést ročně „miliony eur“, řekl Putin. Dodal, že z řecké účasti by těžili i evropští věřitelé, protože řecká ekonomika by díky těsnější spolupráci s Ruskem zvýšila svou výkonnost.
Moskva zvažuje půjčku
Agentura Reuters s odvoláním na úředníky řecké vlády oznámila, že Moskva zvažuje možnost poskytnout už nyní Aténám půjčku, kterou by v budoucnu Řecko splácelo ze zisku za tranzit ruského plynu přes plynovod Turkish Stream. Kontrakt by zároveň obsahoval ruský příslib nižší cenové sazby za plyn dodaný Řecku.
Gazprom loni oznámil, že vybuduje nové potrubí do Turecka tak, aby se vyhýbalo Ukrajině. Roční kapacita plynovodu Turkish Stream má být 63 miliard metrů krychlových. Ukrajina tak podle ruských plánů bude muset vybudovat vlastní spojení se zamýšleným plynovodem do Turecka, aby mohla dostávat ruský plyn.
Rusko původně plánovalo vybudovat jiný plynovod s názvem South Stream, který by se vyhýbal ukrajinskému území. Tento projekt však Moskva loni v prosinci s poukazem na námitky Evropské unie zrušila.
Autor: Euroskop