Unijní státy chtějí posílit boj proti praní špinavých peněz

19.12.2018
Euroskop, čtk

Členské země Evropské unie dosáhly předběžné dohody o posílení bankovního dohledu v oblasti boje proti praní špinavých peněz. V tiskové zprávě o tom dnes informovala Rada EU. Dohoda počítá s rozšířením pravomocí Evropského bankovního úřadu (EBA).

Cílem dohody je zajistit, aby pravidla proti praní špinavých peněz byla účinně uplatňována ve všech členských státech Evropské unie a aby všechny příslušné úřady úzce spolupracovaly.

Kauzy týkající se praní špinavých peněz v některých evropských bankách v poslední době vyvolaly obavy, že pravidla nejsou vždy řádně uplatňována. To by mohlo ohrozit integritu a pověst evropského bankovního sektoru i finanční stabilitu dotčených bank.

„Praní špinavých peněz a financování terorismu jsou zdrojem významných bezpečnostních obav,“ uvedl rakouský ministr financí Hartwig Löger. Upozornil, že EU má sice solidní právní systém pro boj s převody ilegálních finančních prostředků, ale je zapotřebí zajistit, aby pravidla byla po celé unii řádným způsobem uplatňována. „Evropský bankovní úřad musí v tomto směru hrát klíčovou roli,“ dodal Löger.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek