Ministři a ministryně zahraničních věcí diskutovali o aktuální situaci v Súdánu a o Ukrajině

Rada pro zahraniční věci na svém zasedání, které proběhlo 24. dubna v Lucemburku, diskutovala o situaci v Súdánu, kde dochází ke konfliktu v důsledku vzrůstajícího napětí mezi armádou a polovojenskými silami známými jako Jednotky rychlé podpory (RSF). Následovala tradiční diskuze o vývoji ruské agrese vůči Ukrajině za účasti ukrajinského ministra zahraničních věcí Dmytra Kuleby. Ministři a ministryně také schválili zahájení Partnerské mise EU v Moldavsku a shodli se na sedmém sankčním balíku vůči íránskému režimu. Českou delegaci vedl ministr zahraničí Jan Lipavský.

Ministři a ministryně zemí EU na úvod diskutovali o současné situaci v Súdánu a násilných střetech, které se od 15. dubna rozhořely mezi súdánskou armádou a jednotkami rychlého nasazení (RSF). Vysoký představitel Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Josep Borrell zdůraznil nutnost okamžitého zastavení nepřátelských akcí a informoval o evakuaci personálu a občanů EU. V rámci svého vystoupení vyjádřilo Česko obavu z toho, že další eskalace situace v Súdánu by mohla vést k rozsáhlejšímu narušení stability nejen v Súdánu, ale i v širší oblasti Sahelu.

Co se děje v Súdánu?

Konflikt propukl mezi dvěma frakcemi ozbrojených složek – armádou vedenou Abdalem Fattáhem Burhánem, který je de facto prezidentem Súdánu, a polovojenskými milicemi (RSF, Rapid Support Forces) v čele s Muhammadem Hamdan Dagalem, zvaným Hemeti. Jejich rivalita vrcholila v době, kdy se Burhán pokusil integrovat jednotky RSF do armády. To vedlo k násilným střetům mezi oběma skupinami ozbrojených sil, během kterých již byly po celé zemi zabity stovky lidí.

Obě strany souhlasily s třídenním příměřím, které začalo platit v pondělí o půlnoci, avšak je porušováno. Dočasné příměří má umožnit odchod lidí z oblastí zasažených boji.
Súdán je s téměř 45 miliony obyvatel jedním z nejlidnatějších i největších afrických států. Aktuální střety v zemi již vyvolaly velkou vlnu migrace, která bude v následujících dnech pravděpodobně sílit.

Rada pro zahraniční věci si dále vyměnila názory na nejnovější vývoj ruské agrese vůči Ukrajině. Během diskuze ukrajinský ministr zahraničních věcí Dmytro Kuleba prostřednictvím videokonference informoval ministry a ministryně o situaci na Ukrajině a o vojenských prioritách a potřebách země. Ti se v diskuzi zaměřili na veškeré aspekty unijní podpory Ukrajině s důrazem na urychlení dodávek a nákupu munice. Vysoký představitel EU zdůraznil, že EU a členské státy již poskytly Ukrajině vojenskou podporu v hodnotě více než 13 miliard eur a informoval ministry o plánu EU na poskytnutí milionu kusů dělostřelecké munice. Dále byli ministři informováni o činnosti vojenské pomocné mise EU na podporu Ukrajiny (EUMAM Ukraine), která již poskytla výcvik více než 16 000 ukrajinským vojákům. Rada projednala také implementaci akčního plánu EU týkajícího se geopolitických důsledků ruské válečné agrese.

EU se musí stát asertivním globálním politickým hráčem. Máme své stěžejní zájmy a je třeba reflektovat, jak se dané třetí země k těmto zájmům staví. Podporou vybraných třetích zemí pak můžeme efektivně zabránit šíření ruského narativu a Putinových dezinformací.

Jan Lipavský, ministr zahraničních věcí ČR

V rámci další diskuze ministři a ministryně schválili Partnerskou misi EU v Moldavsku, která bude vyslána mimo jiné s cílem pomoci moldavskému státnímu aparátu v čelení hybridním a kybernetickým hrozbám. Zahájení této mise bylo prioritou loňského předsednictví České republiky v Radě EU. Dále Rada rozhodla o zavedení sankcí vůči dalším osmi osobám a jednomu subjektu odpovědným za závažné porušování lidských práv v Íránu.

Autorka: Kristina Hubáčková, Euroskop.cz

Foto: Rada EU

Sdílet tento příspěvek