Apple podal žalobu proti nově zavedeným nařízením EU o digitálních službách

Americká technologická společnost Apple podala žalobu proti nově zavedeným unijním nařízením o digitálních službách (DSA). Na síti X o tom v pátek informoval Soudní dvůr Evropském unie. Nové právní předpisy o digitálních službách (DSA) se zaměřují na 22 velkých internetových platforem, které provozuje šest technologických společností: Microsoft, Apple, Google, Amazon, Meta Platforms a TikTok, který spadá pod ByteDance.

Cílem legislativy je mimo jiné usnadnit uživatelům pohyb mezi konkurenčními službami tím, že jejich aplikace pro zasílání zpráv budou spolupracovat s konkurenčními službami. Uživatelé se také mohou rozhodnout, které aplikace budou do jejich zařízení předinstalované. Velké platformy musí dále více dbát na soukromí uživatelů či důsledněji postupovat proti nelegálnímu obsahu a dezinformacím, jinak jim hrozí vysoké pokuty.

Podrobnosti žaloby Applu soud nezveřejnil. Agentura Bloomberg nicméně minulý týden uvedla, že technologická společnost napadne zařazení svého obchodu App Store na seznam takzvaných gatekeepers. Tímto označením Evropská komise nazývá vlivné firmy, které významně ovlivňují provoz internetu. Řadí mezi ně dříve zmíněných 22 platforem.

V podobném duchu se proti DSA odvolaly společnosti Meta a TikTok, respektive její mateřský ByteDance. Meta nesouhlasí se zařazením svých služeb Messenger a Marketplace. Zařazení svých platforem Facebook, Whatsapp a Instagram nezpochybnila.

„Naše platforma, která v Evropě působí něco málo přes pět let, zdaleka není gatekeeper, ale patrně nejschopnějším vyzyvatelem více zakořeněných platformových firem,“ uvedla společnost TikTok.

Zdroj: ČTK

Foto: Unsplash

Sdílet tento příspěvek