Den Evropy v Hradci Králové se vydařil!

Den Evropy každoročně připadá na 9. května. V tento den, kterým si připomínáme návrh francouzského ministra zahraničí Roberta Schumana na sjednocení Evropy, lidé po celé Evropské unii oslavují mír, význam evropské spolupráce a jednotu mezi národy.

Hradec Králové není výjimkou. Už se stalo tradicí, že v tento den pořádá Eurocentrum Hradec Králové ve spolupráci s informačním střediskem Europe Direct Hradec Králové a Knihovnou města Hradce Králové Den Evropy s velrybou pro základní školy z regionu. Tentokrát byly oslavy Dne Evropy protknuty navíc oslavou 20 let našeho vstupu do Evropské unie a belgickým předsednictvím v Radě EU, a protože byl ze stran škol velký zájem, slavili jsme Den Evropy rovnou hned dva dny za sebou!

Den Evropy v Knihovně města letos navštívilo téměř 250 žáků z hradeckých základních škol, pro které bylo připraveno 8 soutěžních stanovišť s nejrůznějšími úkoly. Na některých si žáci vyzkoušeli své jazykové dovednosti poznáváním cizích jazyků a učením základních frází, mozkové závity si provětrali při poznávání evropské fauny, svou zručnost vyzkoušeli při stavbě Atomia z modelíny, na některých stanovištích se stali i detektivy nebo badateli. Za každý splněný úkol obdrželi drobnou minci, za kterou si v závěru soutěžního klání mohli směnit svou výhru v bazaru pokladů. Žáci tak odcházeli nejen bohatší o spoustu nových vědomostí a dovedností, ale i s odměnou v kapse. A proč Den Evropy s velrybou? Protože ta se nachází na straše budovy Knihovny města, kde byl ukryt zmíněný poklad.

Výročí 20 let vstupu České republiky do EU si připomněli i starší žáci ze ZŠ Pouchov nebo ZŠ Štefánikova. V rámci projektových dnů o EU a Multikutlurního dne se žáci hravou formou seznámili s Evropskou unií, a to prostřednictvím Hry Riskuj a soutěžním kvízem Kahoot, které pro ně Eurocentrum Hradec Králové připravilo. Díky velkoformátové slepé mapě se také dozvěděli, co bylo v České republice z evropských fondů realizováno za projekty. Celkový obraz našeho členství v EU pak studentům dokreslila návštěva venkovní výstavy v centru Hradce Králové, která zachycuje 20 let členství České republiky v EU a klíčové okamžiky, které jsou s tím spojené.

Děkujeme všem školám z Královéhradecka za přízeň a už teď se těšíme na další ročník!

Sdílet tento příspěvek