Nejvíce medu se loni do EU dovezlo z Číny a z Ukrajiny, uvedl Eurostat

Evropská unie loni dovezla 163.700 tun přírodního medu, nejvíce ho bylo z Číny, z Ukrajiny a z Argentiny. Hodnota dovozu činila 359,3 milionu eur a v porovnání s rokem 2013 se dovoz medu ze zemí mimo EU zvýšil o 20 procent. Informoval o tom dnes evropský statistický úřad Eurostat.

Do zemí mimo unii se loni vyvezlo 24.900 tun medu celkem za 146 milionů eur. V porovnání s dobou před deseti lety to přestavuje nárůst o 14 procent.

Z Číny loni EU dovezla 60.200 tun, což je 37 procent celkového dovozu medu ze zemí mimo EU. Z Ukrajiny pocházelo 28 procent a z Argentiny 12 procent dovezeného medu.

Největší podíl vývozu medu z EU loni směřoval do Británie. Bylo to 4300 tun, což představovalo 17 procent veškerého medu vyvezeného mimo EU. V těsném závěsu následovaly Saúdská Arábie, Švýcarsko, Spojené státy a Japonsko.

Největším dovozcem medu v EU loni bylo Německo. Dovezlo 41.000 tun medu ze zemí mimo EU, což představuje 25 procent veškerého dovozu do EU. Druhým největším dovozcem byla Belgie před Polskem, Španělskem a Francií.

Španělsko se ujalo vedení jako největší vývozce. Do zemí mimo EUodeslalo 7100 tun medu, respektive 29 procent veškerého vývozu medu mimo EU. Následovalo Německo před Rumunskem, Maďarskem a Řeckem.

Na dnešek připadá Světový den včel. Jeho cílem je zvýšit povědomí o významu opylovačů pro ekosystémy.

Zdroj: ČTK, Unsplash

Sdílet tento příspěvek