Šéf Evropské rady Michel vyjádřil jménem EU lítost nad úmrtím Raísího

Předseda Evropské rady Charles Michel jménem Evropské unie vyjádřil soustrast nad smrtí íránského prezidenta Ebráhíma Raísího a ministra zahraničí Hosejna Amírabdolláhjána. S podobnými vzkazy přišli směrem k režimu, s nímž má EU velmi napjaté vztahy, i představitelé několika evropských zemí. Íránu kondoloval také polský prezident Andrzej Duda, maďarský premiér Viktor Orbán či italská premiérka Giorgia Meloniová. Jménem Francie zveřejnilo vyjádření soustrasti ministerstvo zahraničí.

Třiašedesátiletý Raísí, zastánce tvrdé linie, který byl dlouho považován za potenciálního nástupce nejvyššího vůdce ajatolláha Alího Chameneího, zahynul při havárii vrtulníku v hornatém terénu nedaleko ázerbájdžánských hranic.

„EU vyjadřuje upřímnou soustrast nad smrtí prezidenta Raísího a ministra Amírabdolláhjána, jakož i dalších členů delegace a posádky při nehodě vrtulníku. Naše myšlenky míří k jejich rodinám,“ napsal Michel na síti X. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell v podobné reakci vyjádřil lítost rodinám a „všem dotčeným obyvatelům Íránu“.

EU kritizuje Írán za porušování lidských práv, dodávání zbraní Rusku i za jeho podporu húsíjských rebelů v Jemenu. Unijní diplomacie již na íránské představitele uvalila řadu sankcí.

K vyjádření lítosti se přidali vrcholní politici několika zemí, například Francie však zveřejnila jen stručné prohlášení soustrasti prostřednictvím ministerstva zahraničí.

Italská premiérka Giorgia Meloniová v rozhovoru s televizní stanicí Mediaset vyjádřila solidaritu Íráncům a ocenila, že íránská oficiální místa hovoří o nehodě a nešíří konspirační teorie. Hlavní íránský rival Izrael oficiálně odmítl, že by byl do nehody zapojen.

Maďarský premiér Viktor Orbán na sociální síti X vyslovil „nejhlubší soustrast íránskému lidu“, k němuž míří „naše myšlenky a modlitby“.

Polský prezident Duda na svém účtu na téže síti napsal, že ho zprávy o smrti Raísího a dalších členů jeho delegace hluboce zasáhly. Podle něho není mnoho národů, které mají ve svých dějinách tak tragické události. „Ale my, Poláci, máme za sebou strašnou zkušenost s katastrofou polského vládního letounu v ruském Smolensku v roce 2010, známe pocit šoku a prázdnoty, jaké v lidských srdcích a státu zůstanou po náhlé ztrátě politické a společenské elity“. Polsko se proto „s mimořádným pochopením spojuje s blízkými obětí a íránským národem v modlitbě a zármutku“, napsal také Duda. Za svá slova byl později kritizován.

V dubnu 2010 při letecké katastrofě zemřel polský prezident Lech Kaczyński a desítky zástupců polského veřejného života. Delegace mířila do západoruského Smolensku, aby v nedaleké Katyni uctila památku tisíců polských důstojníků zavražděných v roce 1940 tajnou sovětskou policií NKVD.

Sdílet tento příspěvek