EU musí rozvíjet obchodní vztahy a rozšiřovat exportní trhy, řekl Síkela v Bruselu

Ve čtvrtek 30. května se v Bruselu uskutečnilo zasedání Rady pro zahraniční věci (FAC) se zaměřením na zahraniční obchod. Ministři jednali o budoucnosti obchodní politiky EU, výzvách pro evropské podniky a obchodních vztazích s Afrikou. Českou republiku na jednání zastupoval ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.

Ministři členských států EU odpovědní za agendu obchodu vedli na začátek Rady politickou rozpravu na téma „Obchod a konkurenceschopnost – budoucnost obchodní politiky EU“ v kontextu nedávného vydání zprávy bývalého italského premiéra Enrica Letty o vnitřním trhu. Debata se věnovala tématu minimalizace negativních dopadů současných geopolitických výzev na evropské podniky, nárůstu obchodních bariér a nástupu nových technologií.

Ministři rovněž diskutovali o možnostech, jak zajistit přístup k důležitým surovinám, které EU potřebuje pro ekologický a digitální přechod. „Rozvoj ekonomických vztahů se spolehlivými partnery nám může pomoci jak při nahrazování energetických surovin z Ruska, tak při rozšiřování exportních trhů pro naše firmy,“ uvedl ministr Síkela. „Dokončování obchodních dohod, jako například s obchodním blokem Mercosur, je pro EU a Českou republiku naprosto klíčové,“ doplnil.

V další části zasedání ministři jednali o obchodních a investičních vztazích mezi Evropskou unií a africkými zeměmi. EU je největším obchodním partnerem Afriky, zároveň je i největším investorem a také dárcem oficiální rozvojové pomoci.

„Africký trh je dynamický a EU nabízí atraktivní formy spolupráce, ze kterých těží obě strany. Spolupráce s tímto regionem nám nabízí velký potenciál, který bychom měli co nejlépe naplnit,“ uvedl Síkela, který společně s dalšími ministry ocenil nové dohody o hospodářském partnerství (EPA) s Keňou a investiční dohody (SIFA) s Angolou.

Během pracovního oběda ministři zhodnotili výsledky 13. ministerské konference Světové obchodní organizace (WTO), která se uskutečnila na přelomu února a března 2024 v Abú Dhabí.

Ministři znovu potvrdili klíčovou úlohu WTO v obchodních vztazích EU, zároveň se však shodli na potřebě reformy a modernizace organizace.

Zdroj: Rada EU, MPO ČR, ÚV ČR
Foto: Rada EU

Sdílet tento příspěvek