Orbán chce po eurovolbách do frakce Meloni a ODS nebo vznik nové skupiny

Maďarský premiér Viktor Orbán by chtěl, aby jeho strana Fidesz po volbách do Evropského parlamentu vstoupila do frakce Evropských konzervativců a reformistů (ECR), jejímiž členy jsou i česká Občanská demokratická strana (ODS) či strana italské premiérky Giorgii Meloni Bratři Itálie. Vyplývá to z dnes zveřejněného rozhovoru, který maďarský premiér poskytl italskému pravicovému listu Il Giornale. Orbán v něm nicméně přiznává, že se s některými stranami v ECR neshodne na postoji k válce na Ukrajině.

„Chceme se přidat k ECR, ačkoliv víme, že jsou tu témata, která nás mohou dělit od některých stran (ve frakci), počínaje pohledem na válku na Ukrajině,“ uvedl Orbán. Podle něj Fidesz zvažuje více možností povolebního vývoje, včetně vytvoření nové pravicové frakce v Evropském parlamentu.

ECR by se podle odhadů serveru Politico mohla stát po volbách třetí nejsilnější frakcí v EP po lidovcích a socialistech. Straně evropských konzervativců a reformistů předsedá italská premiérka Meloniová, která tvrdí, že chce v příštím europarlamentu vytvořit pravicovou koalici. Uvažuje se i o spolupráci se současnou frakcí Identita a demokracie, v níž je řada krajně pravicových stran a s níž dosud umírněnější pravicové síly odmítaly spolupráci.

Orbán a Meloni měli k sobě politicky blízko. Maďarský premiér tvrdí, že Meloni podporoval už v době, kdy její strana dosahovala jen nízkých volebních zisků. Meloni s Orbánem spojuje kritika unijní byrokracie a tlaku na hlubší integraci. Politici se naopak neshodnou ohledně války na Ukrajině. Meloni podporuje dodávky zbraní Ukrajině, což Orbán kritizuje.

Zdroj: ČTK
Archivní foto: Rada EU

Sdílet tento příspěvek