Pardubické kolo soutěže EuropaSecura 2024 ovládl holický tým!

Soutěž EuropaSecura je určena všem studentům a studentkám SŠ, kteří mají zájem o aktuální dění a mezinárodní události, chtějí si rozšířit znalosti a zažít něco nezapomenutelného. V roce 2024 se uskuteční již 17. ročník!

Do krajského kola postoupilo pět týmů studentů a studentek středních škol z Pardubického kraje, kteří se setkali ve čtvrtek 23. 5. 2024 od 9:00 v budově B Krajského úřadu Pardubického kraje (zasedací místnost 2001, nám. Republiky 12), kde prezentovali své vypracované analýzy na dané bezpečnostní téma. Jednalo se o studenty a studentky Gymnázia Dr. Emila Holuba v Holicích, Gymnázia a Jazykové školy s právem státní jazykové zkoušky Svitavy, Gymnázia Pardubice, Mozartova a Průmyslové střední školy Letohrad.

Krajské kolo se skládá z písemné a ústní části. V písemné části si jednotlivé týmy vyzkoušely psaní odborného textu a vžily se do role expertek a expertů na mezinárodní situaci. Ústní části krajského kola soutěže se v každém kraji zúčastnilo maximálně pět týmů s nejlepšími analýzami. Ústní kolo probíhalo formou ústní obhajoby analýzy, oponentury a diskuze. Krajská kola se konají ve spolupráci s Eurocentry Úřadu vlády ČR a Europe Direct.

Výsledky krajského kola soutěže v Pardubicích:

1.místo – Gymnázium Dr. Emila Holuba Holice (Válka na Ukrajině)

2.místo – Gymnázium Dr. Emila Holuba Holice (Izraelsko-palestinský konflikt)

3.místo – Gymnázium a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Svitavy (Izraelsko-palestinský konflikt)

4.místo – Gymnázium, Pardubice, Mozartova (Turecko)

5.místo – Průmyslová střední škola Letohrad (Čínská lidová republika)

Vítězný tým se zúčastní týdenního workshopu s Armádou ČR ve výcvikovém středisku v Brdech! Do nezapomenutelného a unikátního celostátního finále postupuje vždy nejlepší tým z každého kraje. Celostátní finále soutěže EuropaSecura je organizováno v úzké spolupráci s Ministerstvem obrany ČR a příslušníky Armády ČR na vojenské základně v Brdech v termínu 10. – 14. června 2024. Soutěžící budou plnit nejrůznější úkoly v terénu i na jednáních jako diplomaté členských zemí EU a řešit neklidnou situaci ve fiktivním státě. Účastníci*e si odnesou unikátní zkušenosti a zážitky a tři nejlepší týmy vyhrají zájezd do Bruselu. Vítězové navštíví sídla institucí Evropské unie a HQ NATO a setkají se zajímavými lidmi a politiky (v roce 2022 mj. eurokomisařka Věra Jourová). Výherci si prohlédnou např. sídlo Evropské komise, projdou si budovu Evropského parlamentu a budou mít možnost debatovat s diplomaty a diplomatkami hájící zájmy České republiky u těchto institucí. Vedle oficiální části programu bude čas i na prohlídku turistických pamětihodností Bruselu a zábavu.

Soutěž EuropaSecura je organizována Institutem pro evropskou politiku EUROPEUM ve spolupráci s Ministerstvem obrany, Armádou České republiky, Zastoupením Evropské komise v České republice, sítí Eurocenter Úřadu vlády ČR a infocenter Europe Direct za podpory Ministerstva zahraničních věcí České republiky, Hanns-Seidel-Stiftung a Velvyslanectví USA v České republice.

Vítězům gratulujeme a přejeme hodně štěstí v celostátním kole v Brdech!

Sdílet tento příspěvek