Zdravotnické organizace mají schválené projekty z EU za téměř 16 miliard

Zdravotnické organizace mají v letech 2021 až 2027 schválené projekty financované z EU za téměř 16 miliard korun, většinu realizují organizace přímo řízené ministerstvem zdravotnictví. V minulém období 2014 až 2020 šlo do 293 projektů ve zdravotnictví 25,6 miliardy korun. Většinou z nich byla financována oprava či výstavba nových pavilonů, případně pořízení nových zdravotnických přístrojů. V tiskové zprávě to uvedlo ministerstvo zdravotnictví.

Kromě operačních fondů plynou v současné době evropské peníze do zdravotnictví i prostřednictvím Národního plánu obnovy (NPO). Vyčleněno je z něj 12,4 miliardy. „Například 2,35 miliardy Kč z Národního plánu obnovy má přispět ke zvýšení kyberbezpečnosti a rozvoji IT a e-health,“ uvedlo ministerstvo. Mezi podporované oblasti je nově zařazeno například zvýšení kvality a dostupnosti následné péče nebo podpora rehabilitační péče pro pacienty po kritických stavech.

Za zhruba polovinu peněz vyčleněných v NPO na zdravotnictví, 6,3 miliardy korun, vzniknou čtyři nové budovy – Národní onkologické centrum a simulační centrum v pražské Fakultní nemocnici Motol, ve fakultní nemocnici Brně-Bohunicích objekt pro Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie a Masarykově onkologickém ústavu centrum onkologické prevence. Stát bude muset najít v rozpočtu dvě miliardy korun na spolufinancování těchto evropských projektů.

V minulém období čerpaly peníze například fakultní nemocnice, psychiatrické nemocnice nebo Institut postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví a Ústav zdravotnických informací a statistiky. Ke konci loňského roku bylo ukončeno 293 projektů za 25,6 miliardy.

Mezi největší projekty patřily stavby nových pavilonů psychiatrie ve Fakultní nemocnici Ostrava, Fakultní nemocnici Plzeň a Fakultní nemocnici Brno, celkem na ně šlo 1,57 miliardy korun. Prostřednictvím finančního nástroje REACT-EU reagujícího na pandemii covidu-19 se podpořilo budování urgentních příjmů nemocnic, mohly získat až půl miliardy. Celkem bylo rozděleno 8,4 miliardy korun.

Podporu získaly také nemocnice, které se rozhodly k energeticky úsporným opatřením, z Operačního programu Životní prostředí tak šlo v letech 2014 až 2020 nejvíc peněz právě do zdravotnictví. Mezi největší investice patří opatření v pražských nemocnicích, ve Fakultní nemocnici v Motole, Nemocnici Na Homolce, Psychiatrické nemocnici Bohnice nebo Fakultní Thomayerově nemocnici.

Zdroj: ČTK
Foto: Unsplash

Sdílet tento příspěvek