EU musí zintezivnit vojenskou podporu Ukrajině, vzkázal Michel uníjním lídrům

Evropská unie musí zintenzivnit svou vojenskou podporu Ukrajině se zaměřením na protivzdušnou obranu, munici a rakety. V tradičním předsummitovém dopise určeném prezidentům a premiérům bloku to dnes napsal předseda Evropské rady Charles Michel. Zároveň potvrdil, že dvoudenní jednání Evropské rady začne ve čtvrtek odpoledne setkáním s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.

„Půjde o zvláště významné setkání, protože nás čeká zásadní agenda, ale i kritická rozhodnutí, která budou formovat naši cestu vpřed,“ napsal šéf unijních summitů. Konkrétně zmínil tři oblasti: zaprvé takzvané přijetí Strategické agendy, což je několikastránkový dokument, ve kterém Evropská rada vymezí priority a strategické směřování EU na příštích pět let. Zadruhé by unijní prezidenti a premiéři měli diskutovat o vnitřních reformách nynější sedmadvacítky a zatřetí se budou snažit najít shodu na rozdělení nejvyšších funkcí v Evropské unii.

Schůzka s ukrajinským prezidentem začne podle Michela ve čtvrtek ve 14:00 odpoledne. Se Zelenským budou moci prodiskutovat aktuální situaci na ukrajinském bojišti i to, čeho se podařilo dosáhnout od minulého setkání. V této souvislosti Michel zmínil například nedávné rozhodnutí členských států o tom, že výnosy z ruských aktiv zmrazených v Evropě budou využity pro Kyjev. První část peněz určených na vojenskou pomoc zemi, 1,4 miliardy (34,9 miliardy Kč), by se měla na Ukrajinu dostat už příští týden.

„Je také nezbytné, abychom zintenzivnili naši vojenskou podporu Ukrajině a zaměřili se zejména na protivzdušnou obranu, munici a rakety,“ napsal Charles Michel v dopise.

Dalším důležitým tématem summitu bude situace na Blízkém východě. V této souvislosti Evropská rada podle Michela vyzve k respektování nedávno schválené rezoluce Rady bezpečnosti OSN podporující dohodu o příměří mezi Izraelem a hnutím Hamás. „Zopakujeme rovněž naši výzvu k okamžitému příměří v Gaze, k propuštění všech rukojmí a k navýšení humanitární pomoci tak, aby uspokojila naléhavé potřeby na místě,“ uvedl předseda Evropské rady. Unijní lídři ale budou řešit i posílení konkurenceschopnosti EU či otázky spojené s bezpečností a obranou. „Spoléhám na vás, že vynaložíte veškeré úsilí k dosažení dohody o těchto důležitých tématech. Odhodlaná a fungující unie je v této době nezbytná,“ uzavřel.

Zdroj: ČTK, Evropská komise

Sdílet tento příspěvek