Evropská komise obvinila společnost Meta kvůli nabídce bezplatných služeb výměnou za data

Evropská komise obvinila americkou internetovou společnost Meta Platforms, že porušuje nová pravidla, která se v Evropské unii vztahují na velké internetové platformy. Firma provozující sítě Facebook či Instagram proti pravidlům nutí uživatele poskytovat svá soukromá data výměnou za přístup k bezplatným službám, oznámila dnes unijní exekutiva.

Meta reagovala prohlášením, že tato nabídka odráží doporučení nejvyššího unijního soudu, a že pravidla EU neporušuje. Pokud námitkám Bruselu nevyhoví, může dostat velmi vysokou pokutu, v krajním případě v ekvivalentu až deset procent celosvětového ročního obratu. Ten loni dosáhl téměř 135 miliard dolarů (3,1 bilionu Kč). Maximální pokuta by tak přesáhla 13 miliard USD (302 miliard Kč).

Zmíněné sítě od loňského podzimu nabízejí v Evropě uživatelům výběr založený pouze na dvou možnostech – buď budou mít placené služby, anebo dají Metě přístup ke svým datům, což umožní financovat nabízené služby z reklamních příjmů.

„Chceme dát občanům možnost mít kontrolu nad svými vlastními daty a zvolit méně personalizované reklamy,“ prohlásila dnes místopředsedkyně Komise odpovědná za dodržování tržních pravidel Margrethe Vestager.

Meta Platforms podle předběžného vyšetřování Komise porušuje od března platné nařízení o digitálních trzích (DMA) tím, že uživatele nutí do výběru jedné ze dvou možností a nenabízí další alternativy. Nedovoluje také lidem, aby sami rozhodli, ke kterým údajům dají firmě přístup, uvedla Komise.

Zdroj: ČTK
Ilustrační foto: Unsplash

Sdílet tento příspěvek