Evropská komise chce zrušit osvobození malých zásilek od cel, dopadne to na Temu nebo Shein

Evropská komise plánuje uvalit cla na levné zboží z čínských e-shopů jako Temu, Shein nebo AliExpress. Docílit toho chce zrušením dosavadního limitu 150 eur (zhruba 3780 Kč), v jehož rámci jsou zásilky ze zemí mimo EU osvobozeny od celních poplatků.

Jen v loňském roce podle Komise spotřebitelé v EU obdrželi 2,3 miliardy zásilek do 150 eur. Import zboží nakupovaného on-line se za rok více než zdvojnásobil. Vrcholu dosáhl v dubnu, kdy do EU přišlo 350 000 takových zásilek, což odpovídá dvěma balíčkům na jednu domácnost.

Plán zrušit 150eurový limit je součástí reformy celního systému, kterou Komise navrhla v květnu 2023. Ve snaze reagovat na nárůst levného dovozu by se ale teď mohla pokusit zavedení reformy urychlit, řekl jeden z představitelů unijní legislativy. Další představitel ale varoval, že pro Komisi bude obtížné přesvědčit některé členské státy, protože nový celní režim by znamenal výrazné zvýšení pracovní zátěže celních pracovníků.

Již na konci roku 2021 drobné zásilky ze zemí mimo EU do 22 eur přišly o výjimku z povinnosti platit DPH.

Čínský internetový obchod s levnou módou Temu čelí v Evropské unii stížnosti ze strany organizací na ochranu spotřebitelů, podle kterých Temu spotřebitele dostatečně nechrání a používá manipulativní praktiky. Na unijním trhu zažívá silný růst, podle květnových dat v EU alespoň jednou měsíčně používá přes 75 milionů lidí.

Shein se stal jedním z největších prodejců módy na světě. Nabízí obrovské množství levného módního oblečení a k propagaci využívá influencery na sociálních sítích. Čelí ostré kritice kvůli přístupu k životnímu prostředí a obvinění, že v dodavatelském řetězci využívá nucenou práci.

AliExpress patří mezi čínské internetové společnosti Alibaba. Platforma byla spuštěna v roce 2010 a kromě Číny je populární i v Česku. V srpnu 2019 AliExpress otevřel první kamennou prodejnu v Evropě, a to poblíž Madridu.

Zdroj: ČTK
Foto: Profimedia

Sdílet tento příspěvek