Češi podporují přijetí eura více než minulý rok, bojí se ale ztráty národní identity

Podpora eura v Česku roste, ukázal to průzkum Eurobarometru. Dle průzkumu si 49 % Čechů myslí, že by bylo lepší euro přijmout. V minulém roce mělo stejný názor 43 % Čechů. Na druhou stranu pouze 31 % občanů zastává názor, že Česká republika je ekonomicky připravena přijmout evropskou měnu.

Eurobarometr je průzkum, který Evropská komise, Evropský parlament a další instituce EU používají ke sledování stavu veřejného mínění v Evropě. Tentokrát se ve svém průzkumu zaměřil na popularitu eura v zemích, které evropskou měnu zatím nepřijaly. Konkrétně se jednalo o Polsko, Bulharsko, Švédsko, Maďarsko, Rumunsko a Českou republiku. Ve srovnání s ostatními zeměmi byl u nás zaznamenán největší nárůst popularity eura, a to o 6 %.

I přes nárůst popularity jsou ale Češi k euru stále skeptičtí. Například 57 % obyvatel zastává názor, že adaptováním evropské měny bychom ztratili část naší národní identity. Zároveň 67 % dotázaných se obává nárůstu cen, které by přijetí mohlo způsobit. Asi 29 % Čechů si myslí, že euro náš stát nikdy nepřijme.

Dle Eurobarometru pro nás používání eura ale není žádná velká neznámá. Téměř 91 % Čechů někdy eurem zaplatilo. Zajímavá jsou také data ohledně informovanosti. O dění v eurozóně se cítí být dobře informováno 66 % obyvatel. Nadpoloviční většina obyvatel uvedla, že by se s eurem nakonec smířili, konkrétně 76 %.

Připomeňme, že euro bylo zavedeno v roce 1999 a momentálně ho využívá 20 členských států EU. Prozatím poslední zemí, která se k eurozóně připojila, bylo Chorvatsko. To zavedlo společnou měnu na počátku roku 2023. Všechny členské státy se při vstupu do EU zavázaly euro přijmout. Jedinou zemí, která má v tomto ohledu výjimku, je Dánsko.

Průzkum probíhal 15. – 29. května 2024. Osloveno bylo 1 000 respondentů starších 15 let.

Zdroj: Eurobarometr

Foto: Unsplash

Sdílet tento příspěvek