Česká republika učinila v posledním roce značný pokrok v reformě státního zastupitelství a rovněž v dokončení revize právních předpisů o střetu zájmů, nadále má ale určité nedostatky, pokud jde o vyšetřování případů korupce na vysoké úrovni. V každoroční zprávě o stavu právního státu v členských zemích Evropské unie to dnes uvedla Evropská komise. I přes pokrok v některých oblastech zůstávají podle Komise v Česku problémy rovněž pokud jde o zavádění reforem, které se týkají transparentnosti informací o vlastnictví médií.
Unijní exekutiva stejně jako v minulých třech letech rozdělila hodnocení do čtyř kapitol, věnovaných soudním systémům, boji proti korupci, pluralitě médií a celkové kontrole a vyváženosti institucí.
?Evropská komise vydala již pátou zprávu o právním státu, která:
— Evropská komise v ČR (@ZEK_Praha) July 24, 2024
⚖️hodnotí dodržování práva v EU jako celku
⚖️obsahuje 27 kapitol o jednotlivých členských zemích
⚖️přináší doporučení, jak situaci nadále zlepšovat
Více zde?https://t.co/rJCLU41IYA
??A jak je na tom Česko??
↓ pic.twitter.com/BnEAgD5bpl
V případě ČR vidí Brusel pozitivní vývoj v oblasti justice. „Česko dosáhlo značného pokroku v pokračování reformy státního zastupitelství,“ říká zpráva Komise. „Určitého pokroku pak bylo dosaženo při přijímání opatření ke zkrácení délky řízení a zajištění nezávislosti vyšetřování a stíhání v případech korupce na vysoké úrovni,“ dodává dokument.
České republice unijní exekutiva doporučuje „přijmout opatření k řešení odměňování soudců“ a dalších zaměstnanců justičního systému. Rovněž by měly české úřady zajistit, aby byla zavedena „pravidla nebo mechanismy pro poskytování finančních prostředků veřejnoprávním médiím“ tak, aby mohly plnit své poslání veřejné služby a zároveň aby byla zaručena jejich nezávislost.
Zdroj: ČTK
Foto: Evropská komise