Říjen je každoročně měsícem osvěty o rakovině prsu. Související akce Pink October tak byla opět příležitostí ke zvýšení povědomí o tomto onemocnění, podpoře žen s rakovinou prsu a upozornění na to, že včasný screening může výrazně zvýšit šance na úspěšnou léčbu. Kdy jste byly naposledy na prevenci?
Rakovina prsu zaujímá v současnosti téměř 30 % všech diagnostikovaných nádorových onemocnění u žen v EU. V Česku je každoročně diagnostikováno přes 7 000 nových případů onemocnění a přibližně 1 600 českých žen pak každý rok na rakovinu prsu zemře.
V Česku se prevenci onemocnění a podpoře žen, které léčbou rakoviny prsu již procházejí, věnuje například Aliance žen s rakovinou prsu, projekt Nebýt na to sama nebo projekt Bellis, který se zaměřuje na mladé pacientky a kromě pravidelných preventivních vyšetření u gynekologa poukazuje také na důležitost samovyšetření.
Začněte doma u zrcadla
Samovyšetření prsu je jednoduchá preventivní metoda, která nic nestojí a měla by si jej provádět každá žena od 20. roku věku. V ČR má navíc každá žena starší 45 let jednou za dva roky nárok na mamografické vyšetření hrazené pojišťovnou.
Chcete si provést samovyšetření, ale úplně nevíte, jak na to? Tady je jednoduchý návod.
#GetScreenedEU
Na boji proti rakovině prsu se aktivně podílí také Evropská unie. V rámci svého strategického plánu s názvem „Porazit rakovinu“ pracuje na smysluplných změnách v zemích EU s cílem zajištění screeningu rakoviny prsu, děložního čípku a tlustého střeva u 90 % cílové populace v celé EU do roku 2025.
#PinkOctober
— Evropská komise v ČR (@ZEK_Praha) October 23, 2024
V roce 2022 byla rakovina prsu diagnostikována u 380 000 žen v EU.
Jedním z cílů ?? plánu boje proti rakovině je, aby do roku 2025 mohlo screening podstoupit 90 % populace EU splňující screeningová kritéria pro nejčastější typy onemocnění, včetně rakoviny prsu. pic.twitter.com/lFxRpNKbuQ
Kampaň #GetScreenedEU upozorňuje na důležitost včasné diagnózy. Programy preventivních vyšetření jsou dostupné v každé evropské zemi, přičemž v Česku je zaštiťuje Národní screeningové centrum.
Náhledové foto: Profimedia