Minulý pátek se v maďarské Budapešti uskutečnilo neformální zasedání Evropské rady, na kterém vedoucí představitelé členských států EU vyzvali k urychlenému přijetí opatření k naplňování Nové dohody pro konkurenceschopnost Evropy, prohloubení jednotného trhu EU a odstranění rozdílů v produktivitě a inovacích.
Lídři členských států se během pátečního neformálního setkání zaměřili na téma evropské konkurenceschopnosti, kdy reflektovali v září zveřejněnou zprávu o budoucnosti evropské konkurenceschopnosti z pera bývalého italského premiéra Maria Draghiho a dubnovou zprávu o stavu vnitřního trhu jeho předchůdce Enrica Letty.
„Obě zprávy představují pevný základ, z nějž budeme vycházet, abychom v naší práci dosáhli ambiciózního pokroku. Reagujeme na varovný signál, který zmíněné zprávy vysílají,“ shodli se lídři ve společném prohlášení. „Pokračovat, ’jako by se nic nedělo ’, již není možné,“ uvedli.
We want to make Europe stronger, more resilient, and more influential.
— Charles Michel (@CharlesMichel) November 9, 2024
And we want to better defend the legitimate interests of our people and businesses.
We reaffirmed these common priorities in Budapest at the #EPC & Informal #EUCO.
We know what to do. Now let’s get it done. pic.twitter.com/OJyCoCAb0L
Unijní sedmadvacítka na summitu společně podepsala budapešťské prohlášení, ve kterém se zavázala k rozvoji a budování jednotného trhu, pokroku ve věci unie úspor a investic, zajištění průmyslové obnovy a dekarbonizace, snižování administrativní a reportingové zátěže pro podniky nebo rozšíření možností financování obrany či dosažení výdajů 3 % z HDP na výzkum.
EU potvrdila svůj závazek zajistit strategickou energetickou suverenitu a zároveň dosáhnout klimatické neutrality do roku 2050. Zaměřit se chce také na urychlení digitální transformace, vytváření kvalifikovaných pracovních míst i udržitelné a konkurenceschopné zemědělství.
Kromě tématu evropské konkurenceschopnosti se lídři v předvečer jednání věnovali také zahraničním otázkám, včetně transatlantických vztahů v kontextu prezidentských voleb v USA, nejnovějšímu vývoji v Gruzii po prezidentských volbách a situaci na Ukrajině a Blízkém východě.
„Jsme připraveni spolupracovat s USA zaprvé na úrovni našich bilaterálních vztahů, tedy v oblasti obchodu a investic a zadruhé v oblasti bezpečnosti, to znamená, pokud jde o situaci na Ukrajině a na Blízkém východě,“ uvedl po summitu předseda Evropské rady Charles Michel.
Zdroj: Evropská rada, ÚV ČR
Foto: Evropská rada