Pro zajištění bezpečnosti a stability Evropské unie je podle ministra pro evropské záležitosti Martina Dvořáka (STAN) nezbytné pokračovat v procesu rozšiřování. Dvořák to dnes řekl na úvod konference s názvem 20 let tvoříme Evropu: Nové výzvy a příležitosti. Ruská invaze na Ukrajinu nebo současná situace v Gruzii podle ministra připomněly, že pokud EU neposílí podporu kandidátským zemím včas, potenciální vakuum bude vyplněno Ruskem a jinými cizími vlivy.
„Věnujme pozornost Moldavsku a zemím západního Balkánu, které jsou sice na dobré cestě, ale jak jsme mohli vidět, tento pokrok může být bohužel velmi rychle zvrácen,“ řekl. Rozšíření je podle Dvořáka silným geopolitickým nástrojem, se kterým je nutné nakládat rozumně. „Unie musí pokračovat v tomto procesu při stanovení jasných a dosažitelných cílů pro kandidátské země, které budou plně reflektovat jejich snahu a také učiněný pokrok,“ dodal.
V prvním panelu na konferenci vystoupil nový eurokomisař pro mezinárodní partnerství Jozef Síkela spolu s bývalou českou eurokomisařkou Věrou Jourovou. Tématem diskuse bylo mimo jiné složení Síkelova týmu, ve kterém působí dva Češi, šéfkou kabinetu je Lucie Šestáková, komunikaci má na starosti Vojtěch Srnka.
Debatovali také možné změny, které přinese nová Evropská komise. Síkela od ní očekává větší operativnost a rychlost rozhodování, víc práce s daty a méně ideologie. Příštích pět let podle něj bude klíčových pro prosperitu Evropy, zachování demokracie či mezinárodního práva. „Myslím si, že bude klíčové, do jaké míry se bude dařit upřednostňovat ten společný zájem,“ uvedl. Jedná se podle něj například o společné otázky ekonomické bezpečnosti a odolnosti či společný zájem v oblasti klimatických cílů a energetických politik.
Síkelovo portfolio má podle Jourové obrovský potenciál, zásadní je podle ní zajistit, aby do třetích zemí šel spolu s penězi také vliv. „Aby tedy bylo víc Evropy,“ řekla. Zároveň by to podle ní mělo znamenat méně Číny a Ruska.
„Za poslední dvě desetiletí prošla Evropská unie řadou zkoušek, od finančních a pandemických krizí, přes bezpečnostní hrozby, až po útoky na samotné principy demokracie,“ řekl Dvořák. Tyto zkoušky podle něj ukázaly, že EU je nejen silná, ale i odolná. Hlavní hodnoty, na kterých byla unie vystavěna, mír, solidarita a spolupráce, se ukázaly být pevné a životaschopné, ale také hodné ochrany a dalšího rozvíjení, dodal. EU se podle něj musí věnovat aktuálním výzvám, jako je konkurenceschopnost či bezprecedentní bezpečnostní hrozby. Novým výzvám čelí také transatlantické vztahy. „Záleží na unii, zda i z těchto výzev vzejde silnější,“ podotkl Dvořák.
Konference má podle Dvořáka symbolicky uzavřít oslavy a akce, které se letos konaly k výročí 20 let od vstupu ČR do Evropské unie. Česko se spolu se Slovenskem, Maďarskem, Polskem a dalšími šesti evropskými státy stalo členem unie 1. května 2004.
Zdroj: ČTK
Foto: ÚV ČR