Národní konvent o Evropské unii vydal doporučení vzniklá na základě kulatého stolu z 29. listopadu 2024 na téma „Unie a její obranyschopnost: vliv geopolitiky, transatlantických vztahů i technologického vývoje na bezpečnost evropského kontinentu“. Diskuze se věnovala obranným a bezpečnostním prioritám EU po prezidentských volbách v USA, rozvoji spolupráce EU s NATO a přípravě na budoucí geopolitické výzvy. Odborným garantem kulatého stolu byl Institut pro evropskou politiku EUROPEUM.
Z prezentovaných stanovisek a následné diskuze vyplynula tato doporučení:
- Vzhledem k pokračující globální nestabilitě, zejm. agresivní válce Ruska vůči Ukrajině, ale i v kontextu nástupu nové americké administrativy, je nutné, aby jak Česká republika, tak další členské státy EU a NATO, i nadále zvyšovaly své obranné výdaje směrem k hranici 3 % HDP. ČR by se měla současně aktivně účastnit debaty o posilování společných investic do obrany v rámci EU.
- Česká republika i další členské státy EU by měly podporovat a rozšiřovat kapacity evropského obranného průmyslu, aby se postupně snižovala nadměrná závislost EU na vojenské výrobě ve třetích zemích. Do financování obranného průmyslu je důležité dostatečně zapojit i soukromý sektor.
- Česká republika by se měla aktivněji zapojit do programů a procesů směřujících k prohloubení evropského obranného průmyslu. Očekávaná Bílá kniha o budoucnosti evropské obrany, kterou má nová Evropská komise vydat během svých prvních sto dní, otevře další příležitosti, jejichž přípravy by se Česká republika měla aktivně účastnit.
- S ohledem na stále klíčovou roli Spojených států v zajištění bezpečnosti Evropy a v kontextu nástupu nové americké administrativy je vhodné, aby EU pokračovala ve spolupráci s USA v oblasti obrany a zajišťování vojenského materiálu. V zájmu udržení dobrých vzájemných vztahů je také potřeba budovat oboustranně výhodné partnerství – pro EU je klíčové zajistit vojenskou pomoc Ukrajině, pro USA je stěžejní podporovat vyvažování Číny v regionu IndoPacifiku.
Foto: Adobe Stock