Rada AGRIFISH schválila závěry ke společné zemědělské politice po roce 2027

V pondělí (9.12.) a v úterý (10.12.) proběhlo v Bruselu dvoudenní jednání Rady pro zemědělství a rybolov. I přesto, že se prosincová Rada tradičně zabývá rybolovnou agendou, bylo na programu i několik dalších důležitých bodů. Jednalo se například o schválení závěrů ke společné zemědělské politice (SZP) po roce 2027 nebo o bioekonomiku. Českou delegaci vedl ministr Marek Výborný.

„Jsem rád, že jsme s ministryněmi a ministry po říjnovém nezdaru konečně schválili jednotnou pozici k budoucí společné zemědělské politice. Je to důležitý signál jak k Evropské komisi, tak k veřejnosti,“ řekl ministr zemědělství Marek Výborný.

SZP má zajistit konkurenceschopné, krizím odolné a udržitelné zemědělství. Mezi klíčové cíle se řadí potravinová bezpečnost, zaručení dobré životní úrovně zemědělců a přiměřené ceny pro spotřebitele.

Pro Českou republiku je v nové zemědělské politice důležité zachování dvoupilířové struktury. To znamená, že první část financí do zemědělství má podobu přímých plateb a příspěvků na tržní opatření. Druhá část finančních příspěvků je určena na podporu rozvoje venkova. Dle ministra Výborného je nutné, aby se schválená pravidla zveřejnila co nejdříve tak, aby měli všichni dostatek času se na ně připravit.

Na pořadu jednání bylo také téma bioekonomiky. Rada se shodla, že je třeba podporovat posílení spolupráce v oblasti výzkumu a inovací. Je nutné neustále pracovat na tom, aby se stále více udržitelně využívala biomasa a bioodpad.

Dostalo se i na téma ochrany zvířat během přepravy. Česko dlouhodobě podporuje zlepšování dobrých životních podmínek zvířat. Dle Výborného je hlavní najít kompromis mezi dobrými podmínkami zvířat a zachováním konkurenceschopnosti evropských dodavatelů. Debata o teplotních limitech při přepravě a požadavcích na prostor bude ještě pokračovat. „V tomto kontextu jsem v rámci jednání opakovaně apeloval na to, aby ve všech zemích platily stejné podmínky,“ uvedl ministr.

Rada se dále zabývala i využíváním dronů v zemědělství a také legislativou k novým genomickým technikám (inovativní šlechtické techniky). Dle ministra jsou obě tato témata velmi důležitá. V používání dronů pro zemědělské účely vidí Česko velký potenciál. To stejné se dá konstatovat i o nových šlechtických technikách. Ty jsou dle ministra potřeba zejména pro zlepšení schopnosti zemědělství reagovat na klimatické změny a sucho.

V noci z úterý na středu dosáhli ministři dohody o rybolovných právech v Atlantiku, Severním moři, Středozemním moři a Černém moři pro rok 2025. Dohoda stanovuje limity odlovu ryb a omezení intenzity rybolovu pro komerčně nejvyhledávanější druhy.

Zdroj: Rada EU, MZe, ÚV ČR

Foto: Rada EU

Sdílet tento příspěvek