Polsko se ujalo předsednictví v Radě Evropské unie. Jeho prioritou bude bezpečnost

Od 1. ledna 2025 se Polsko již podruhé ujalo předsednictví v Radě Evropské unie. Štafetu vedení přebírá po třinácti letech nyní od Maďarska. Polský premiér Donald Tusk s odkazem na motto předsednictví „Bezpečnost, Evropo!“ oznámil, že se Polsko během následujících šesti měsíců zaměří na všechny dimenze evropské bezpečnosti.

Polsko bude během svého druhého předsednictví cílit zejména na podporu všech aspektů bezpečnosti, ať už jde o tu vnější, vnitřní, informační, ekonomickou, energetickou, zdravotní či potravinovou. Premiér Tusk zdůraznil, že pokračující ruská agrese vůči Ukrajině ohrožuje bezpečnost celého kontinentu a Evropa tak musí být připravena čelit těmto hrozbám.

„Naše základní cíle jsou svázány s bezpečností našich občanů, národů a Evropské unie jako celku. Toto je druh bezpečnosti, který začíná u každého Evropana doma a zasahuje až k vnějším hranicím EU,“ řekl Tusk. „Musíme pracovat na posílení hranic Unie a bojovat proti instrumentalizaci migrace. Solidarita je nezbytná. Chápeme, že sdílená bezpečnost není jen o posilování obranyschopnosti Evropy, ale také o zajištění konkurenceschopnosti, energetické nezávislosti a potravinové bezpečnosti.“

„Pokračující ruská agrese vůči Ukrajině ohrožuje bezpečnost celého kontinentu, ale je také válkou proti zásadám a hodnotám, které představuje Evropská unie,“ uvádí web předsednictví. Polsko jako jednoho z největších podporovatelů Kyjeva čeká také práce na dokončení již šestnáctého balíku protiruských sankcí. Jeho přijetí se očekává přibližně na konci února.

Polsko uvedlo, že přebírá předsednictví v době mnoha nejistot a obav. Jednou z jeho priorit bude proto také posílení obranného potenciálu Unie. Ze všech členských zemí NATO právě Polsko vynakládá na obranu největší část svého HDP, což bude od letošního roku 4,7 procenta.

Předsednické logo představuje polskou vlajku spojenou s písmeny EU a odkazuje na závazek Polska vůči Evropské unii, jeho dvacetileté členství i ambice země určovat nový směr politik EU. Návrh loga byl inspirován nedávnou polskou historií a symbolizuje znovuzrození polské demokracie a občanské společnosti, odkazuje na tradice a značí návrat Polska do hlavního proudu evropské diskuse.

Autorem loga je známý polský umělec Jerzy Janiszewski, který vytvořil symbol odborového hnutí Solidarita v roce 1980 a také logo prvního polského předsednictví v roce 2011.


Foto: poland25.eu

Sdílet tento příspěvek